Teknolojiye Daha Net Bakın - 21 Şubat 2013
  • 270 views
  • 21 Şubat 2013
  • 0
  •  

Evrenin de bir sınırı var!


ABD’li bir grup bilim insanı evrenin sonsuz olduğuna dair teorinin doğru olmayabileceğini iddia etti. Onlara göre son hesaplamalar evrenin sonsuz olduğunu göstermiyor.
ABD’nin Illinois eyaletinin Batavia kentinde bulunan  Fermi Ulusal Akseleratör Laboratuvarı (FNAL) yaptıkları açıklamada evrenin sınırsız olmayabileceğini söyledi. FNAL’den teorik fizikçi Joseph Lykken Amerikan Bilimler Topluluğu’nun Boston’daki yıllık konferansında yaptığı açıklamada son hesaplamaların evrenin geleceğiyle ilgili “kötü haber” verdiğini belirtti.
Aynı zamanda Avrupa Büyük Hadron Çarpışması’nda görevli olan bilim insanları arasında yer alan Lykken, “İçinde yaşadığımız evren doğal olarak sabit değil ve bugünden milyarlarca yıldaki bir noktada bitebilir” dedi. Geçen yıl CERN’deki fizikçiler Higgs bozonu olarak bilinen ‘tanrı parçacığı’nı keşfettikleri açıklamıştı. Eğer bu keşif doğrulanırsa evrenin 13.7 milyar yıl önce nasıl oluştuğu öğrenilenebilecek.
Lykken bugünden 10 milyarlarca yılın bir noktasında evrende bir felaket olabileceğini söylüyor. Bilim insanları Higgs Bozonu parçacığındaki çarpışmalardan elde edilen verilerin hala üçte birine sahip. Higgs parçacığına benzeyen bir veriye ulaştıklarını belirten bilim insanları, tam sonuca ulaşmak için daha fazla deneye ihtiyaçları olduğunu söylemişlerdi. CERN’deki deney merkezi birkaç yıl tamir için kapatıldı. 2014’te yeniden açılması beklenen merkez deneylere yeniden başlayacak.
Evrenin sonsuz olup olmadığı tartışılırken Dünya’nın daha uzun süre yaşayamayacağı bilinen bir gerçek. Uzmanlar Güneş’in bir sonunun olduğunu belirterek, 4.5 milyar yıl sonra Güneş söneceğini tahmin ediyor. 
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ