Teknolojiye Daha Net Bakın - 8 Mayıs 2013
  • 374 views
  • 08 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Etçil dinazor fosili bulundu!


Amerikalı bir grup bilim insanı Çin’de etçil bir dinazor türüne ait fosil bulduklarını açıkladı. Bulunan dinzor fosillerinin kısa ön uzun arka bacaklı bir dinozor türü olduğu belirtildi.
George Washington Üniversitesi’nden uzmanlar Çin’in kuzey batı bölgesinde yaptıkları araştırmada kısa ön uzun arka bacaklı bir dinozor türüne ait fosil kalıntıları bulduklarını açıkladı. Uzmanlar bu dişnazor türlerinin etçil olduğunu belirtti. Prof. James Clark başkanlığındaki ekip tarafından keşfedilen fosil Çin’in Xinjiang eyaletinin ücra bir köşesinde bulundu.
Journal of Systematic Palaeontology yayımlanan araştırmada bulunan fosile Aorun zhaoi adı verildi. Bulunan yeni canlının bir metre uzunluğunda ve sadece 1.5 kg ağırlığında olduğu tahmin ediliyor. Prof. Clark sadece bacağının bir kısmının yüzeye maruz kaldığını söyledi. Clark kaya parçası içine gömülmüş kafatasını bulduklarında şaşırdıklarını belirtti.
Mikroskobik araştırmasını yaptıklarını söyleyen uzman Jonah Choiniere  “Aorun’un kemiklerini detaylı şekilde araştırdık. Öldüğünde bir yaşından küçük bir dinazor olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Uzmanlara göre Aorun 161 yıl önce yaşadı. Bu tarih Geç Dinazor Çağı’nın ilk evrelerine denk geliyor. Dinazorun küçük ve çok sayıda dişinin olduğunu belirten uzmanlar bu dinazor türünün kertenkele ve bugünkü memelilerin akrabaları ve timsahlarla beslendiğiini tahmin ediyor.
Bu fosil Wucaiwan bölgesinde bulunun kısa ön uzun arka bacaklı dinozor türünün beşincisi. Daha önce Prof. Clark ve Çin Bilimler Akademisi’nden Dr. Xu Xing bu bölgede araştırma yapmış ve dinazor fosilleri bulmuştu.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ