Teknolojiye Daha Net Bakın - 20 Ocak 2013
  • 203 views
  • 20 Ocak 2013
  • 0
  •  

Eski CEO ucuz iPhone istedi!


Apple’ın eski CEO’su John Sculley, Apple’ın karlılığını arttırması için ucuz telefon modelleri üretmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Geçtiğimiz günlerde plastik kasayla ucuza iPhone üreteceği iddialarını yalanlayan Apple’ın ucuz iPhone üretmesinin kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.
iPhone 5 ile ilgili düşük talep haberlerinden sonra hisseleri 500 doların altına gerileyen Apple’ın karlılığını arttırması için ucuz iPhone üretmesi gerektiği yönündeki açıklamalar öne çıkıyor.
Apple’da 1983 ve 1993 yılları arasında CEO’luk görevini yürüten John Sculley, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Apple’ın ucuz telefon modelleri üretmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Böylelikle daha fazla kullanıcıya ulaşılabileceğini ve diğer firmalarla daha iyi rekabet edilebileceğini söyleyen Sculley, Samsung’un da çok güçlü bir rakip olduğunu ve artık Apple ile Samsung arasında eskisi gibi çok önemli farkların kalmadığını dile getirdi.
Apple’ın ucuz iPhone üreterek gelişmekte olan piyasalara odaklanması gerektiğini bildiren Sculley, ”Apple, çok farklı bir dünyaya adapte olmalı” yorumunda bulundu.
Kimi şirketlerin 100 dolara akıllı telefon satışı yaptıklarını dile getiren Sculley, arz zincirinin yeniden gözden geçirilmesi ve ürünlerin nasıl daha karlı ürünlere dönüştürülebileceği yönünde yeniden düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.
APPLE’DAN YALANLAMA GELMİŞTİ
Apple’ın plastik kasayla üretilen iPhone’unun 99 dolardan başlayan fiyatlarla özellikle Çin gibi gelişmekte olan ülkelere satılacağı ve Apple’ın satışları bu şekilde artıracağı iddialarına yalanlama gelmişti.
Apple’ın yöneticilerinden Phil Schiller konuyla ilgili yaptığı açıklamada iddiaları doğrulamayarak şunları söyledi: “Bizim ucuz iPhone üreterek daha çok satmak gibi bir beklentimiz yok, şu an ki satışlardan memnunuz.”
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ