Teknolojiye Daha Net Bakın - 12 Ocak 2013
  • 350 views
  • 12 Ocak 2013
  • 0
  •  

En büyük spiral galaksi!


Gökbilimciler bugüne kadar keşfedilen en büyük spiral galaksiyi keşfetti.
Spiral galaksiyi teasdüfen bulan bilim insanları NGC 6872 adlı bir galaksinin çevresinde yıldızların oluştuğu bölgeleri incelemek isterken bu keşfi yaptı. Galaksi Evrim Kaşifi (Galex) uydusundan gelen bilgileri inceleyen gökbilimciler genç yıldızlardan gelen yoğun bir morötesi ışıkla karşılaştığında şaşırdı.
Genç yıldızlardan gelen yoğun ışık, gördükleri galaksinin bizim içinde bulunduğumuz Samanyolu’nun beş katı kadardı. Keşif Amerikan Gökbilim Derneği’nin yıllık toplantısında sunuldu. 212 milyon ışık yılı uzaklıktaki Pavo takım yıldızında yer alan NGC 6872’nin keşfedilen en büyük spiral galaksilerden biri olduğu biliniyordu.
Yakınındaki merceksi galaksi IC 4970’in yakın bir geçmişte spiral galaksiye çarparak, içinden geçtiği sanılıyor. Amerika Katolik Üniversitesi’nden Rafael Eufrasio “Nasa, Brezilya’daki Sao Paulo Üniversitesi ve Şili’deki Avrupa Güney Gözlemevi ile birlikte yaptıkları çalışma için ‘En büyük sarmalı aramıyordum – benim için hediye oldu” dedi.
Yeni doğan yıldızların saçtığı morötesi ışınları incelemek üzere tasarlanan uzay teleskobu Galex’ten gelen bilgiler, NGC 6872’nin çarpışma sayesinde kat kat büyüdüğüne işaret ediyor. Grup sarmal galaksiyi başka uzay teleskoplarıyla da incelemiş ve en genç yıldızların sarmalın dev kollarının uçlarında yer aldığını, merkeze doğru gidildikçe yıldızların yaşının arttığını görmüş. Bu da çarpışmayla büyüme tezini güçlendiriyor. Eufrasio’ya göre “NGC 6872’ye çarpan galaksi, yıldızları 500 bin ışık yılı öteye saçtı.”
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ