Teknolojiye Daha Net Bakın - 25 Şubat 2013
  • 214 views
  • 25 Şubat 2013
  • 0
  •  

En büyük meteor parçası bulundu!


Rusya’nın Federal Ural Üniversitesi bilim adamları Çelyabinsk kentinde yaptıkları araştırmalarda en büyük meteor parçasına ulaştı. Uzman Viktor Grohovski, bölgede yapılan incelemelerde şimdiye kadar yüzün üzerinde meteor parçası bulduklarını, bunların en büyüğünün de 1 kilogram olduğunu söyledi.
Rusya Bilimler Akademisi üyesi de olan Grohovski, “30’ün üzerinde bilim adamı ile 50 kilometrekarelik bir alan tarandı. Bulduğumuz yüzün üzerindeki parçadan en büyüğü 1 kilogram.” bilgisini verdi. Üniversite çalışanları geçen hafta Çebarkul gölünde en büyüğü 1 santimetre olan 50 civarında meteor parçası bulmuştu.
Grohovski, bölgede araştırmaların sürdüğünü ve daha büyük meteor parçalarının da bulunabileceğini kaydetti.
Rusya’nın Çelyabinsk kentinde 15 Şubat’ta düşen meteor parçaları 1500 civarında vatandaşın yaralanmasına ve binlerce binanın camlarının da kırılmasına neden olmuştu.
Vatandaşların bulduklarını iddia ettikleri meteor taşları internet üzerinden 300-350 bin dolar arasında satışa çıkarılırken, güvenlik görevlileri zehirlenme ve yasal olmayan satışlar nedeni ile uyarıyor.
NASA’nın tahminlerine göre tek parça halinde dünya atmosferine çarpan meteor 15 metre çapında idi. Sesten hızlı hareket eden meteor dünya atmosferine girerken yanarak parçalandı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ