Teknolojiye Daha Net Bakın - 7 Ocak 2013
  • 258 views
  • 07 Ocak 2013
  • 0
  •  

Einstein’a kafa tutuyor!


Einstein’in, evrendeki cüce galaksilerin Andromeda galaksisi etrafında dağınık bir halde döndüğü yönündeki teorisi 15 yaşındaki dahi çocuk Neil Strasbourg tarafından sarsıldı. Babası Rodrigo Ibata ve takımıyla çalışan 15 yaşındaki Fransız Neil Strasbourg’un “modern astrofiziğin tamamlayıcı bir parçası olabilir” diye nitelenen teorisi bilim dünyasında heyecan uyandırdı. Neil’in evrendeki cüce galaksilerin en büyük sistemlerden biri olan Andromeda galaksisi etrafında düzenli bir eksende döndüğünü öne sürmesi Einstein ve Newton’ın teorileriyle çelişse de uzmanlar arasında yankı buldu.
Geçen sene yaz sonlarında oğlu Neil’in yazılım programını öğrenmesini isteyen Ibata, “Neil’den cüce galaksilerin dönüş hareketlerini modelleyebileceği bir program yapmasını istedim ve bir haftasonu Neil, yuvarlak bir cismin döndüğünü farkettiğini söyledi” dedi. Neil’in keşfettiği hareketleri inceleyen Ibata ve ekibi, büyük galaksiler etrafında yer alan küçük galaksilerin düzensiz bir şekilde hareket etmediği sonucuna vardı.
Lise 1’inci sınıf öğrencisi Neil, “oldukça karışık” olarak açıkladığı çalışmasında matematik öğretmeniyle önceden konuşmuş olduğu vektör konseptlerini kullandığını belirtti. Bilinen yerçekimi teorisine meydan okuyan çalışma için “Her halükarda yerçekimi konusunda bir yanlışlık var ama nerede olduğunu bilemiyoruz.
Gökbilimciler son yıllarda Einstein’ın teorisinin aksine Samanyolu ve Andromeda gibi büyük yapıların etrafındaki cüce galaksilerin tesadüfi bir şekilde dağıtılmadığını iddia etmişti” diyen Neil’in ortaya attığı görüş de bunu destekler nitelikte. Yerçekimi teorisine karşı çıkarak yeni ve farklı çalışmaların kapısını aralayan ve gelecekte teorik fizik üzerine çalışmak isteyen Neil’in babası Ibata, “O henüz teorisini tam olarak yorumlayamasa da bilim konusunda parlak bir geleceğin onu beklediğinin ipuçlarını veriyor” dedi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ