Teknolojiye Daha Net Bakın - 16 Mayıs 2013
  • 265 views
  • 16 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Dünyanın tepesi kelleşiyor!


Yeni yapılan bir araştırmada dünyanın en yüksek tepesindeki buzlar son yıllarda gittikçe daha fazla eriyor. Uzmanlar 1990’lardan beri bölgede sıcaklığın arttığını ve kar yağışının da gittikçe azaldığını bildiriyor.
Dünyanın en yüksek tepesinin çevresindeki buzla kaplı alanın hızlı bir şekilde eridiği belirtildi. Uzmanların yaptığı araştırmada bu olayın son yılldarda artış gösterdiği ve özellikle 1990’lardan beri hava sıcaklığının arttığı ve kar yağışının azaldığının gözlemlendiği belirtildi.
Everest Dağı’nın buzullarının son 50 yıldan beri yüzde 13 düştüğüne dikkat çeken uzmanlar, karla kaplı alanın da 180 metreye düştüğü ifade edildi.
Sudeep Thakuri başkanlığındak bir ekibin yaptığı araştırmada 1960’lardan beri bir kilometrekare’den  küçük buzulların çok hızlı şekilde kaybolduğu ve yüzeylerinin yüzde 43 düştüğü belirtildi. Çökmüş buz ve karın yerine yenisi gelmeden daha hızlı eridiği belirtilirken, araştırmada kaya ve molozların buz tabakalarının yüzeyine çıktığının tespit edildiği vurgulandı.
Thakuri’ye göre buzulların bu moloz kaplı bölümü 1960’dan beri yüzde 17 arttı. Thakuri ve ekibi buzulun sonunun 1962’den beri 400 metre geriye çekildiğini tespit ettiklerini kaydetti.
Thakuri iklim değişikliği ile buzulların çekilmesi arasında somut bir bağlantı kuramadıklarını söyledi. Uzmanlar kar ve buzların erimesinde genel şüphelinin küresel iklime etki yapan insan kaynaklı sera etkisi yapan gazların salınımı oduğunu söyledi.
Thakuri ve ekibi uydu görüntüleri ve topografik haritaları kullanarak bu sonuca vardı. Uzmanlar Sagarmatha Ulusal Parkı’ndaki buzulun geçmiş görüntülerini de ele alarak istatistiki bilgi oluşturdu.
Uzmanlara göre Everest’teki sıcaklık 1992’den beri 0.6 derece arttı ve yıllık yağış düşüşü muson yağmurları ve kış aylarında 100 milimetre düştü. Thakuri “Himalaya buzulları ve buz örtüsü Asya’nın kurak mevsiminde su deposu olarak kullanılıyor. Akıntı yönünde yaşayan nüfus eriyen bu kar sularıyla tarım, içme ve enerji üretimini karşılıyor” dedi.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ