Teknolojiye Daha Net Bakın - 18 Şubat 2013
  • 348 views
  • 18 Şubat 2013
  • 0
  •  

Dünyanın en dayanıklı canlısı!


Karda, buzda, su altında! Ya da uzayda! Hiç farketmez!Bilinen adı “Su ayısı”, bilimdeki adı ise ‘tardigrade’. Bu canlı türü tam 200 yıl yaşıyor!
Bu dayanıklılıkta zirve yapan canlının beyni, iki gözü ve sindirim sistemi var fakat kalp ve akciğerleri yok.
Tardigrade, 2007 yılında uzay ortamında sağ kalmayı beceren ilk hayvan olma ünvanına ermişti.
Uzayın oksijensiz boşluğunda -üstelik dondurucu bir soğukta- güneş rüzgarlarının radyoaktif etkisine karşı göğüs germek, her yiğidin harcı değil. Bilim dünyası, tardigrade’in bu yeteneğini daha ayrıntılı biçimde incelemek için kolları sıvadı.
UZAYDA BİLE YAŞADIBu mikroskopik astronot, Nasa’nın Endeavour mekiği ile bir kez daha uzay yolculuğuna çıktı.
Amaç, boyu bir milimetreyi bile bulmayan, fakat dünyanın en dayanıklı hayvan türü olarak tanımlanan ‘su ayısının’ yerküreden ayrılsa dahi yaşamayı nasıl sürdürdüğünü keşfetmekti.
İtalyan Uzay Araştırmaları Merkezi tarafından desteklenen proje çerçevesinde uzay yolculuğunun organizmaları moleküler düzeyde nasıl etkilediğine dair yedi ayrı deney gerçekleştirildi.
Bilim insanları, tardigrade DNA’sının bir değişikliğe uğrayıp uğramadığını merak ediyor. Ayrıca uzayın vakum etkisi altında kalmasına karşın, aşırı susuzluğa ve kozmik ışınlara yenik düşmemeyi nasıl becerdiği araştırıldı.
Tardigrade, mikroskop altında bakıldığında cüssesili bir ayıya benziyor. Karada olduğu kadar, denizde ve tatlı suda da yaşabilen çok küçük bir hayvan.
Genlerinin incelenmesi sonucu, önce tatlı suda ortaya çıkan tardigrade’in yüksek adaptason becerisiyle toprak üzerine de sıçradığı anlaşıldı.
Bu küçük hayvanın, yaşam şartlarının zorlaştığı durumlarda, en temel biyolojik ihtiyaçları dışında metabolizmasını tamamen uykuya yatırarak sağ kalma becerisi geliştirdiği söyleniyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ