Teknolojiye Daha Net Bakın - 14 Ocak 2013
  • 241 views
  • 14 Ocak 2013
  • 0
  •  

Dünya devinde sular durulmuyor!


Tayvan merkezli dünyanın büyük elektronik şirketlerinin tedarikçisi olan Foxconn’a bağlı bir fabrikada 1000 üzerinde işçinin greve gittiği bildirildi.  Dünyanın en büyük şirketi Apple ’a iPhone üreten Foxconn’a bağlı bir fabrikada çalışan işçiler greve gitti.
Geçtiğimiz yıl intiharlar ve ardından gelen grevle gündeme oturan iPhone işçileri, kötü çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla geçtiğimiz aylarda greve gitmişti.
Cumartesi günü yapılan açıklamada, Foxconn’a bağlı bir fabrikada çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla 1.000 üzerinde çalışanın grece gittiği bildirildi.
Fakat Foxxconn, fabrikanın kendilerine ait olduğunu kaydederek söz konusu fabrikanın arz zincirinde bulunan bir fabrika olduğunu belirtti.
Ekim ayı sonunda iPhone 5 üretimi sırasında ‘aşırı sıkı’ ürün kalite kontrolü ve düşük maaşlar nedeniyle 4000 işçi greve çıkmış, grev ancak Foxconn’un ‘işten atarız’ tehdidiyle sona ermişti. Günde 10 saat ve 6 gün çalışmak zorunda olan işçilerin aylık maaşları sadece 350-400 dolar civarında bulunuyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ