Teknolojiye Daha Net Bakın - 11 Şubat 2013
  • 670 views
  • 11 Şubat 2013
  • 0
  •  

Dövme ile acil yardım!


ABD’de bir bilim adamı geçici dövme ile hastalığı bildircek bir teknik geliştirdiğini bildirdi. Yeni tekniğe göre dövme, hastalığı algıladığı anda en yakındaki bilgisayarı uyarıp acil yardım isteyecek.
Yeni geliştirilen bir teknikle kolunuzdaki dövme sizin için hızır acil görevi yapabilir. İnsan koluna altın veya gümüşten yapılan geçici dövme bir enfeksiyon kapıldığında hemen belirleyip yardım için uyarı gönderecek. Yeni tekniğe göre kola yapılan antenli dövme kablosuz bir şekilde bilgisayara bağlı olacak. Herhangi bir hastalık anında yardım için uyarı gönderecek.
Princeton üniversitesi’nden Prof. Michael McAlpine bir bakkal dükkanında kadının birinin astım krizi geçirmesiyle ilgili hikayenin bu fikrin aklına getirdiğini söyledi. Hikayede “Astımlı kadın ilk tepkiyi vermesi için nefes alamıyordu, bir yanlışlık olduğu belliydi. Ama kolunda dövme vardı. Ve astımlı olduğu yazıyordu” diyen  McAlpine, Times of Trenton’a yeni tekniği anlattı. McAlpine “Düşündüm ki kolunda pasif dövmeyle ‘ben astımlıyım’ yazısının yerine neden bir aktif dövmeyle tüm sağlık durumu takip edilmesin?” dedi.
Üniversiteden gerekli bağışı aldığını söyleyen Prof. McAlpine umutlu olduğunu belirtti. Dövmeyi hastanede test etmeyi planladığını belirten McAlpine dövmenin suyla yıkandığında çıkmayan bir şekilde yapıldığını belirtti.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ