Teknolojiye Daha Net Bakın - 20 Ekim 2013
  • 345 views
  • 20 Ekim 2013
  • 0
  •  

‘Dokunmanın’ püf noktaları!


Akıllı cihazlarla yeni bir kullanım alışkanlığı yaratan dokunmatik ekranları daha hızlı kullanmak mümkün.Tek parmak yerine birden fazla parmakla kullanılabilen dokunmatik ekranlardaki kısayol hareketleri kullanıcılara zaman kazandırıyor.Tarihi 1970’lere dayanan dokunmatik ekran teknolojisi, bugün ilk çıkış noktasından çok farklı bir noktada yer alıyor. ‘Tanrı parçacığı’ araştırmasıyla gündeme gelen CERN labarotuarlarında geliştirilen ilk dokunmatik ekran, o dönemde kimsenin yüzüne bile bakmayacağı icatlar arasında yer almıştı. Bugün ise saatten, cep telefonuna, bilgisayardan bankamatiklere kadar birçok yerde dokunmatik ekranlar kullanıcıların vazgeçilmezleri arasına girmeye devam ediyor.
DOKUNUŞ DİLİ
Dokunmatik ekranların hayatın her alanında yer alması kullanıcı alışkanlıklarına göre şekillenmesini sağlıyor. Tek parmakla kontrol, yerini çoklu dokunmatik algıya sahip olan ekranlara bırakıyor. Değişimle, dokunmatik ekranlara birden fazla hamle ile yapılabilecekler, birkaç parmak kullanılarak tek seferde yapılabiliyor. Kullanım alışkanlığı ve zaman açısından önemli bir fırsat olan kısayollar, akıllı cihaz kullanıcıları tarafından tam olarak bilinmiyor. Cihazlara yapılan dokunuşlar yeni bir dil halini alırken, kısa yolları bilmeyen kullanıcılar teknolojiye yabancı kalıyor.
Ekrana yıldız çiz, oyun açılsın
Android işletim sistemi dokunmatik ekranlardaki akıllı komutlar konusunda çok zengin değil. Android işletim sisteminin sürümüne ve kullanılan cihazın markasına göre değişen kısayol hareketleri geliştirilen uygulamalarla zenginleşebiliyor. ‘Gesture Shortcuts’ adındaki uygulama ile herhangi bir uygulamaya veya ayara özel bir komut yaratılabiliyor. Örneğin, bir oyun uygulaması için Gesture Shortcuts kullanılarak yıldız şeklinde bir kısayol yaratılıyor. Daha sonra cihazın ekranına yıldız çizilerek söz konusu oyunun açılması sağlanabiliyor. Uygulamaların yanı sıra ayarlara da ulaşabilmek mümkün. Gesture Shortcuts’a ek olarak Google’ın geliştirdiği ‘Gesture Search’ uygulaması da sıkça tercih ediliyor.
Dört parmakla uygulama kapat
Dokunmatik ekranlardaki kısayol hareketleriyle kendini kanıtlayan Apple, ürettiği cihazların hemen hemen tümünde akıllı dokunma komutlarını kullanıyor. Meşhur, fotoğraf yakınlaştırma ve uzaklaştırma hareketinin yanı sıra dört parmak veya üç parmakla iOS işletim sistemlerine daha hakim olmak mümkün. Örneğin, iPad kullanıcıları dört parmağını ekran üzerinde sağa ve sola hareket ettirmesiyle açık olan uygulamalar arasında geçiş yapabiliyor. Dört parmakla yapılabilecek kısayollardan bir diğeri ise uygulama kapatmak. Biraraya getirilen dört parmağı dışarıya doğru açılmasıyla birlikte açık olan uygulamadan çıkış yapılabiliyor. Buna ek olarak üç parmakla ekran iki kez üst üste basarak yakınlaştırma yapılabiliyor. Söz konusu kısayolları kullanabilmek için cihazın akıllı komutlarını açmayı unutmayın.
Üç parmakla üç boyut
Tablet, bilgisayar ve akıllı telefonları biraraya getiren Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8, özellikle dokunmatik ekranlardaki akıllı komutlarıyla dikkat çekiyor. Metro arayüz ile dokunmatik ekranlara daha yakın durmayı başaran işletim sistemi akıllı telefon ve tabletlerde farklı, bilgisayarlarda ise farklı akıllı komutlara sahip. Akıllı telefon veya tabletlerdeki harita uygulaması, üç parmak ile üç boyutlu bir hale getirilebiliyor. Windows 8 işletim sistemine sahip dizüstü veya masaüstü bilgisayarın dokunmatik ekranı, iki parmakla sıkıştırma hareketi yapılarak metro arayüzdeki uygulamaların yakınlaştırılması ve uzaklaştırılması sağlanıyor. Tek parmakla ise ekranın sol tarafından sıkça kullanılan uygulamalara ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra bilgisayarın ayarlarına ekranın sol tarafından ulaşılabiliyor.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ