Teknolojiye Daha Net Bakın - 28 Aralık 2012
  • admin
  • 454 views
  • 28 Aralık 2012
  • 0
  •  

Doktora gidince şok oldu

Soğuk ve rüzgârlı havaların kalp krizini tetikleyebileceğini belirten Medicana Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç.Dr.Ahmet Soylu aşağıdaki noktalara dikkat çekti.

Özellikle rüzgarlı soğuk havalarda rüzgarın göğüs bölgesine çarpmasına engel olmak, göğüs bölgesinin direk soğuğa maruz kalmamasına özen göstermek ve mümkünse rüzgarı arkaya almak gerekir. Çünkü soğuk hava, özellikle de sert soğuk rüzgâr kalp krizini tetikleyebilir.

Soğuk hava, rüzgâr, kar ve yağmur vücut ısısında düşüşe neden olur ve kalp mevcut vücut sıcaklığını koruyabilmek için daha fazla kan pompalamak zorunda kalır. Böylece kalbin iş yükü artar ve özellikle riskli kişilerde kalp krizi gelişimi kolaylaşır. Ayrıca soğuk hava kan damarlarında daralmaya ve kan basıncında artmaya neden olur. Özellikle göğüs bölgesinin direk soğuğa maruz kalması kalbi besleyen damarlarda spazma yol açarak kalp krizini tetikleyebilir. Soğuk hava özellikle hipertansiyon hastalarında kan basıncını tehlikeli rakamlara yükseltebilir ve bu da kalp krizini tetikleyen bir başka faktör olabilir. Bunların yanı sıra kış aylarında artan nezle, grip, zatürre gibi enfektif hastalıklar ve hava kirliliği gibi faktörler de kalp krizi riskinin artmasına neden olur.

Daha önce bilinen kalp damar hastalığı olan kişiler, yaşlılar, dış mekanda çalışanlar ve depresyonu olan kişiler özellikle risk altındadır ve daha dikkatli olmalıdırlar.

Alınacak tedbirler:

1. Soğuk havada mümkün olduğunca az kalmak, rüzgarı arkaya almak,

2. Birkaç katmandan oluşan kıyafet giymek, şapka-bere ve eldiven kullanmak,

3. Isınmak amacıyla alkol almamak. Çünkü alkol cilt damarlarında genişlemeye neden olarak ısı kaybını kolaylaştırır.

4. Soğuk ve rüzgârlı havalarda dış ortam yerine havalandırması iyi olan kapalı alanda egzersiz yapmak,

5. Kullandığınız ilaçlar varsa önerilen saatlerde düzenli olarak almak.

6. Özellikle diyabet ve kalp yetersizliği gibi kronik hastalığınız varsa veya 60 yaş üstünde iseniz her yıl mutlaka grip aşısı yaptırmak,

7. Hala sigara kullanıyorsanız derhal terketmek.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ