Teknolojiye Daha Net Bakın - 7 Mayıs 2013
  • 247 views
  • 07 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Dizüstü bilgisayarlara yeni nesil işlemci!


Intel, ‘Ivy Bridge’ işlemci sınıfına ekleyeceği yeni çiple, dizüstü bilgisayarların video ve oyun performansını en az iki katına çıkarmayı hedefliyor. ‘Iris’ grafik çipiyle entegreli olacak yeni işlemci, dizüstü bilgisayarların sahip olduğu spesifik peformans farklılıklarını ortadan kaldırabilir. Intel, ‘Haswell’ kod adını taşıyan çiple, HD Graphics 4000 çipinin sahip olduğu performansı iki katına çıkaracak.
Intel’in ‘Core’ markası altında üretilecek olan yeni nesil işlemci, dizüstü bilgisayarlarda bir GPU (grafik işlemci birimi) olmasa bile kaliteli bir bir video ve oyun performansı sağlayacak.
Mashable sitesinin haberine göre, Haswell kullanan bir dizüstü, 3840×2160 piksel çözünürlükte videoları çalıştırabilecek, geliştirilen QuickSync video dönüştürme teknolojisi sayesinde videoları çok hızlı işleyebilecek. Mashable sitesinin haberine göre, enerji kullanımı etkin ultrabook’lar HD Graphics 5000 çipi tercih edecekken, daha büyük dizüstüler yeni Iris veya Iris Pro çiplerini tercih edecek. Böylece, fiyatları el yakan oyun dizüstü bilgisayarı almak konusunda kararsız olanlar, Haswell kullanan dizüstülerle tatmin edici bir oyun performansı yakalayabilecek.
Mashable, grafik işlemcisi entegreli çiplerin başarılı olması halinde, yeni nesil işlemcilerin birçok dizüstü bilgisayarda tercih edilebileceğini belirtti.
Intel’in hakkında çok fazla bilgi vermediği Haswell hakında detaylı bilgilerin, Tayvan’ın başkenti Taipei’de 4-8 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Computex fuarında açıklanması bekleniyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ