Teknolojiye Daha Net Bakın - 10 Şubat 2013
  • 251 views
  • 10 Şubat 2013
  • 0
  •  

Dinozorlar ne zaman yok oldu?


Bilim insanları dinozorların neslinin tükenmesi ile ilgili en doğru tarihi belirlediklerine inanıyor.
Dinozorların yok olma dönemini tespit etmek üzere uluslararası bir ekip oluşturuldu.Kaya ve kül örneklerinden yola çıkarak tarih tespitinde bulunan araştırmacılar, 11 bin yıl yanılma payı da bırakarak, yaklaşık 66 milyon 38 bin yıl önce dinozorların neslinin tükendiğini ortaya koydu.
Bu tahmin, dinozorların neslinin tükenmesini tetikleyen olay olarak görülen göktaşı ya da kuyruklu yıldızın dünyaya çarptığı tarih ile de örtüşüyor.
Bu konuda değişik ihtimaller gözönünde bulunduruluyor: Dinozorlar çarpmanın etkisiyle hızla mı yok oldular; yoksa çarpma sırasında zaten sayıları azalmakta mıydı; ya da çarpma dinozorlar ortadan kalktıktan 300 yıl sonra mı gerçekleşti?
Science adlı bilim dergisinde yayımlanan çalışmayı İskoçya, ABD ve Hollanda üniversitelerinden araştırmacılar yürüttü.
Dinozorların yok oluşunu göktaşı çarpması ile açıklayan teoriler ilk kez 1980’de ortaya atıldı.
Meksika’nın Karaip Denizi kıyısındaki Yucatan bölgesinde bulunan 180 km çapındaki kraterin bu çarpmanın etkisiyle oluştuğu düşünülüyor.
Chicxulub adı verilen bu krateri yaratan nesnenin 10 km çapında olduğu ve çarpma sonucu savrulan parçaların hâlâ dünyanın değişik yerlerinde bulunabileceği ifade ediliyor.
Uluslararası ekip geçen yıl, camsı tektit, kuvars, ve iridyum içeren toz tabakası gibi bu gezegen dışı maddelerin son dinozor fosilleri yakınlarında bulunduğu yerlerde arkeolojik incelemelerde bulunma kararı almıştı.
‘Çarpma büyük etken’Bu çerçevede Haiti’den tektit örnekleri ile çok sayıda çarpma öncesi ve sonrası dinozor fosilinin bulunduğu Montana’daki Hell Creek Oluşumları’ndan fosil örnekleri incelendi.
Örnekler önce, ABD’de “argon-argon tarih tespiti” yöntemi kullanılarak incelendi. Daha sonra bu örnekler İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’ne gönderilerek bağımsız bir incelemeden daha geçti.
Doğal radyoaktif madde olan postasyumun zamanla yavaş yavaş çürüyerek argona dönüşmesinden hareket eden bu yöntemle, herhangi bir maddenin ne kadar zamandır çürümekte olduğunu en doğru şekilde tespit etmek mümkün olabiliyor.
California Üniversitesi’nden Profesör Paul Renne iki olayın eşzamanlı geliştiğini ifade ederek, “dinozorların yok olmasında çarpma büyük rol oynadı, ama muhtemelen tek etken bu değildi” diyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ