Teknolojiye Daha Net Bakın - 4 Ocak 2013
  • 267 views
  • 04 Ocak 2013
  • 0
  •  

Dikine gitti!


Dünyanın en büyük teknoloji firması Samsung, şeffaf ve dikey ekranlarla ile televizyon sektöründe yeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor.Güney Koreli üreticinin geçtiğimiz yıl Las Vegas kentinde düzenlenen CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıttığı şeffaf televizyonu, bu yıl düzenlenecek fuarda seri üretime hazır haliyle tanıtılacak. Akıllı cep telefonlar ve tabletlerle hayatımıza giren dokunmatik ekranlar, bilimkurgu filmlerinden alışkın olduğumuz şeffaf görüntüleriyle 2013 yılının en dikkat çekici teknolojilerinden birini oluşturacak. Şeffaf televizyon teknolojisi başlı başına teknolojik bir devrim olarak dikkat çekse de, Samsung dikey televizyon döneminin de hızlı bir şekilde gelişeceğini savunuyor.
BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ TASARIMTelevizyonların, icat edildiği 1923 yılından bu yana kullanılan 4:3 formattan, sinemada kullanılan 16:9 formatına geçmesine ön ayak olan plazma televizyonlar, Samsung’un yeni teknolijisi ile tekrardan boyut değiştirmeye hazırlanıyor. Akıllı cep telefonlarının ve tablet bilgisayarların ağırlıklı olarak dikey kullanıldığını ve tüketicilerin dikey ekranlara olan talebinin artması üzerine dikey formata yönelen Güney Koreli üretici, fuarda tanıtacağı televizyonla ilgili olarak yaptığı ön açıklamada, “Televizyon tasarımındaki gerçek yenilik, benzeri görülmemiş yeni TV şekli ve zamanın ötesinde tasarım ile geliyor” diyerek merakları artırdı.
APPLE VE INTEL DE HAZIRLANIYOR
Kapalı durumdayken tamamen şeffaf bir cam gibi duran televizyonlar, şeffaf cep telefonu ve tablet bilgisayarların üretilmesine de öncülük edecek. Intel ve Apple’ın da daha televizyon pazarına girmeye hazırlandığı bu dönemde Samsung’un yeni ürünüyle pazarda bir adım öne geçeceği iddia ediliyor. Ancak Apple’ın üretmeye hazırlandığı ‘iTV’ de teknoloji meraklılalırının 2013 yılı içinde tanılıtılmasını sabırsızlıkla beklediği ürünler arasında yer alıyor. Samsung’un yeni televizyonu için yaptığı bu gizemli tanıtım, tüketicinin merakla beklediği gözlüksüz 3D ve bükülebilir OLED ekranları seri üretime hazır hale geldiği tahminlerinin yapılmasına da neden oldu.
Güney  Koreli Samsung, geçtiğimiz yıl tanıttığı şeffaf ekranları bu yıl seri üretime hazır haliyle Las Vegas’ta düzenlenecek CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda sergileyecek. Ancak şeffaf ekranlar yepyeni bir teknoloji olarak dikkat çekse de, asıl değişimi dikey ekranlar temsil edecek.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ