Teknolojiye Daha Net Bakın - 18 Ocak 2013
  • 317 views
  • 18 Ocak 2013
  • 0
  •  

Crysis’in mimarları İstanbul’da şube açtı!


Crytek oyun teknolojileri şirketi kurucularından Cevat Yerli, gelişmekte olan Türk oyun pazarının uluslararası piyasada hak ettiği yere getirebilmek için İstanbul merkez ofisini açtıklarını belirterek, “Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’ye toplam 20 milyon avroluk yatırım yapacağız” dedi.Çırağan Sarayı’nda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Yerli, “Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinden sorumlu olacak Crytek İstanbul, Türkiye’ye yapılacak yatırım ile bölgenin ihracat merkezi olacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 20 milyon avroluk yatırım yapacağız” şeklinde konuştu.
Bu yatırım ile 150 üstün nitelikli personele istihdam sağlanacağını açıklayan Yerli, “Tersine beyin göçünü teşvik etmek amacıyla, üretim odaklı teknolojinin geliştirilmesine öncelik verecek olan Crytek,dünyanın dört bir tarafından yer alan ofislerinde çalışan yaklaşık 50 Türk uzman ve mühendisinin bilgi ve deneyimi bu konuda bu konuda en değerli kaynaklardan biri olacak” dedi.
“Türkiye dünya devleri ile yarışacak”
Crytek İstanbul Genel Müdürü Serhat Bakdemir, Crytek’in yapacağı yatırımın öneminin altını çizerek, Crytek gibi oyun teknolojisinde sektöre yön vermiş bir şirketin Türkiye’ye yaptığı yatırımın bir dönüm noktası olacağını belirtti.
Bakdemir, “Crytek’in oluşturacağı ekosistem, yetiştireceği kalifiye insan kaynağı ve aktaracağı bilgi birikimi, Türkiye’nin oyun sektöründe dünya devleriyle yarışacak hale gelmesine yardımcı olacaktır” dedi.
Crytek
Crytek’in kurucuları “Yerli Kardeşler” olarak tanınan Cevat, Avni ve Faruk Yerli. Giresun’dan Almanya’ya göç eden bir ailenin oğulları olan üç kardeş, 1999 yılında kurdukları şirketi, uluslararası bir teknoloji yazılım ve oyun şirketi haline getirdi. Genel merkezi Almanya’nın Frankfurt şehrinde olan Crytek’in ayrıca Kiev, Sofya, Seul, Nottingham ve Şangay gibi birçok şehirde stüdyoları bulunuyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ