Teknolojiye Daha Net Bakın - 5 Ocak 2013
  • 229 views
  • 05 Ocak 2013
  • 0
  •  

Çin’den elektronik devlerine tekelleşme cezası!


Çin, Samsung ve LG’nin de aralarında bulunduğu altı küresel elektronik üreticisine pazarda ”fiyat tekeli” oluşturduğu için cezai yaptırım uygulama kararı aldı.Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Fiyat Kontrol ve Denetim İdaresi, aralarında Güney Kore’den Samsung, LG, Tayvan’dan CHIMEI Chungwa ve AUO’nun da bulunduğu altı küresel elektronik üretici firmaya ülkedeki ”LCD ekran fiyatlarında tekel oluşturmaları” sebebiyle toplam 353 milyon Yüen (yaklaşık 100 milyon TL) ceza kesildiğini açıkladı.
Bu şirketlerin, 2001 ile 2006 yılları arasında ürettiği LCD ekranlara pazarda tekel olmalarının verdiği avantajları kullanarak ”aşırı yüksek fiyat belirledikleri” kaydedildi.
Bu altı şirketin 2001 ile 2006 yılları arasında Çin’deki 5,16 milyon adet LCD ekran satışından kanunlara aykırı bir şekilde 208 milyon Yüen kazandığı ifade edildi.
Söz konusu cezaların Çin şirketlerinin haklarını koruma ve pazarda haksız rekabetin önüne geçme amaçlı uygulandığı dile getirilirken, pazarda rekabetin tüketicinin yararına olacak şekilde düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ