Teknolojiye Daha Net Bakın - 23 Şubat 2013
  • 263 views
  • 23 Şubat 2013
  • 0
  •  

Çiçekler arılarla elektrik sinyaliyle anlaşıyor!


Çiçeklerin kendi içindeki polenlerin reklamını yapmak için arılara elektrik sinyali gönderdiği kaydedildi. Araştırmaya göre çiçekler polen miktarına göre elektrik sinyali gönderiyor.
İngiltere’de yapılan bir araştırmada çiçeklerin arıları üzerine çekmek için elektrik sinyali gönderdiği ortaya çıktı. Bristol Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırmada çiçeklerin polen miktarına göre düşük veya yüksek voltajda elektrik gönderdiği belirlendi.
Bilim insanları 200 arının petunya çiçeklerinden polen toplarken elektrikle iletişim kurduklarını ilk kez ortaya çıkardı. Biyoloji bölümünde doktora öğrenimi gören Dominic Clark “Çiçekler büyük bir reklam panosu gibi arılara polenlerinin reklamını yapıyor. Daha önce renk ve kokunun kullanıldığını biliyorduk ama polenleri için sinyal gönderdiklerini ilk kez keşfettik” dedi.
Çiçeklerin nektarları boş olduğu zaman şekillerinin değiştiği belirtildi. Clark “Daha önce arı ve bitkilerin birbirleriyle etkileşime geçmesi için kullandığı elektriğin varlığı hesaba katılmıyordu. Bu yetenek yaban arılarıyla sınırlı olabilir” dedi.
Prof. Daniel Robert ise arı ile çiçek arasında elektrik yüklemelerinin farklı olduğu için bu iletişime girdiğini söylüyor. Science Express dergisinde yayımlanan araştırma üç yılda tamamlandı ve arının bir çiçeği 50 kez ziyaret ettiği belirlendi.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ