Teknolojiye Daha Net Bakın - 13 Mayıs 2013
  • 218 views
  • 13 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Çeyrek asırda dünya!


Google yeni bir proje ile dünyanın çeyrek asırlık değişimini gözler önüne seriyor.
Google haritalar için yapılan ve adı “Hızlandırılmış Çekim” olarak belirlenen yeni projede, kullanıcılara dünyanın çeyrek asırlık dönemde uğradığı değişim gösteriliyor.
Google bu projesinde NASA, TIME ve USGS (Amerika Jeoloji Araştırma Enstitüsü) gibi kurumların işbirliği ile dünyayı epeydir takip eden Landsat uyduları tarafından çekilen 2 Milyon kareyi bir araya getirmiş durumda. 909 TERRABYTE’LIK VERİ TARANDI
Google bu Hızlandırılmış Çekim projesi için 1984 – 2012 yılları arasında çekilmiş kareleri incelemeye alarak tam 909 TB’lık veriyi taradıklarını söylerken kullanım için alınan fotoğrafların her bir yıl için tam 1.78 terapiksellik bir görüntü oluşturduğunu da belirtti. Ayrıca Google her yıl için hazırlanan görüntülerin kolay görüntülenmesi için kullanılan HTML5 yapısında da kendilerine Carniege Mellon Üniversite’sinin Create laboratuvarının yardımcı olduğunun altını çizdi.Projenin şuan için 25 yıllık Hızlandırılmış Çekim sunduğu bölgeler sınırlı sayıda dolayısı ile sadece bu bölgelerin 25 yıllık değişimi ziyaretçilere sunulmuş durumda.
İSTEDİĞİNİZ BÖLGENİN DEĞİŞİMİNİ GÖREBİLİYORSUNUZ Sunulan bu bölgeler arasında ise Dubai’nin Yapay Adalar’ı, Las Vegas’ın şehirleşmesi, Amazon Yağmur Orman’ları ve Alaska Columbia Buzulu gibi bölgeler yer alıyor. Seçilmiş bölgelerin dışına çıkmakta mümkün. Harita üzerinden istediğiniz bölgeyi bulup 25 yıllık değişimine bakabilirsiniz. Hizmete ulaşmak için http://earthengine.google.org adresine tıklayabilirsiniz.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ