Teknolojiye Daha Net Bakın - 6 Mayıs 2013
  • 235 views
  • 06 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Cep’lerin pil sorunu endüstri doğurdu!


Büyük ekranlar ve daha çok fonksiyon ‘cep’lerin pil ömrünü kısaltıyor. Bu da, kablosuz şarj ve yedek piller gibi devasa bir endüstri yaratıyor.Akıllı cep telefonlarının en önemli sorunu olan kısa pil ömrü endüstri yaratıyor. Akıllı telefonların pilinin 1 gün bile dayanamaması nedeniyle üretilen kablosuz şarj cihazları, adaptörler, kullanıcıların olmazsa olmazı haline geliyor. Restoranlarda ve kafelerde “Priz nerede?” diye soran ya da şarjı bitmek üzere içeri giren ve can havliyle priz veya şarj arayan insanların haline çok yabancı değiliz. Şebeke kalitesi, ekran büyüklüğü ve çözünürlüğü, video izleme, kamera ile internet kullanımı pil ömrünü tüketen 5 neden. Akıllı telefonlarda pil teknolojisi gelişse de artan fonksiyolar karşısında bir günlük pil süresi fazla uzamıyor.
ELLE KON TROL EDİN E-posta, twitter, facebook gibi sosyal ağ bildirimlerinin anlık takibi de pili hızlı bitiriyor. Eğer bu uygulamaları elle kontrol ederseniz, pil ömrü uzuyor. Android, Apple iOS ve Windows sisteminde kullanılan uygulamalar da pil ömrünü yazılımla uzatıyor. Üstelik pil ömrünü sürekli takip etmenizi de sağlıyor.
USB ADAPTÖRÜ KULLANIN Her telefon her uygulama için farklı pil ömrüne sahip. Yani konuşma veya internet erişimi süresi farklı. Konuşma süresine bakarak karar vermek zor. En çok kullandığınız uygulamalara göre pil ömrünü takip etmek gerekiyor. Telefonların hemen hepsi aynı mikro USB şarj kullanıyor. iPhone 5 şarjı bulmakta zorlanıyorsanız, iPhone 4 lightining USB adaptörü işinize yarar. Eğer iki telefon kullanıyorsanız, tek şarj ve mini adaptör pil ömrünü uzatabiliyor.
PİL DÜŞMANLARIŞebeke Kalitesi: Herhangi bir arama yapmasanız da telefonunuz şebekeye sürekli “ben buradayım” der. Bulunduğunuz yerin mobil şebekesi kötüyse telefon daha çok bağırmak zorunda kalır. Yani sinyal gücü yükselir. Bu da pili daha çabuk tüketiyor. Açık Antenler: Eğer kablosuz WiFi, GPS ve Bluetooth anteni kullanmıyorsanız, kapatın. Açık anten pil tüketimini hızlandıracaktır. Kamera ve İzleme: Çözünürlüğü ve işlemci kapasitesi artan kameralar video ve fotoğraf çekiminde pili su gibi içiyor. Ortalama süre 5 ile 6 saat arasında değişiyor. İnternet: Hızlı internet erişimi akıllı telefonların web odaklı kullanımını artırıyor. E-posta, internette sörf yapma alışkanlıkları artıyor. Bu alışkanlığın istediğiniz zaman yapılması pil ömrünü uzatıyor. Büyük Ekran: Ekranlar büyüdükçe ve çözünürlüğü arttıkça pil tüketimi hızlanır. Ekran parlaklığını yazılımla kontrol altında tutmak pil ömrünün uzamasını sağlıyor.
PİL ÖMRÜNÜ UZATAN AKSESUVARLARAkılı telefonların pil ömrünü uzatan aksesuvarların sayısı giderek artıyor. Fotoğraf, video ve internet erişimi gibi farklı amaçlarla kullanılan telefonların pil ömrünü uzatmak için farklı aksesuvarlar kullanılıyor. Gittiğiniz yerde şarj yeri aramak yerine hem telefon hem de tableti şarj edecek aksesuvarlar var. USB kablo üzerinden bağlanan bu cihazlar hem çantaya sığacak kadar küçük hem de birden fazla cihaz şarj edilebiliyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ