Teknolojiye Daha Net Bakın - 31 Ocak 2013
  • 241 views
  • 31 Ocak 2013
  • 0
  •  

Bilim dünyasını şaşırttı!


Yaşıtları internette oyun oynarken pankreas kanseri için yeni bir test keşfeden 15 yaşındaki genç, bilim dünyasını şaşırttı.ABD’nin Maryland eyaletinde yaşayan Jack Andraka dünyanın en büyük liseler arası bilimsel araştırma yarışmasında birinciliği elde etti. Andraka, piyasadaki testlerden 28 kat daha ucuz ve hızlı sonuç veren, ayrıca 100 kat daha hassas bir test keşfetti.   Genç adamın keşfettiği idrar ve kan testi pankreas kanserini yüzde 90 oranında daha doğru keşfedebiliyor. Pankreas kanseri genellikle en sinsi ilerleyen ve son aşamada sinyal veren kanserlerin başında geliyor. Test sadece basit bir çubuk yardımıyla pankreas kanserinde belirleyici rol oynayan mesothelin seviyesini ölçüyor.
70 ülkeden bin 500 öğrencinin katıldığı yarışmada genç adam bu çarpıcı araştırması için 75 bin dolar ödül kazandı. Jack’in büyük erkek kardeşinin de çok başarılı bir öğrenci olduğu ve bilim yarışmalarında ödülleri olduğu öğrenildi.
TAM 197 KİŞİ ONU REDDETTİ AMA YILMADI
Bilim dünyasını kendine hayrran bırakan genç adam, Jack Andraka’nın araştırması için bir laboratuvar ve kendisini yönlendirecek bir isme ihtiyacı vardı. Tam 200 bilim adamıyla konuştu ve görüştüğü ilk 197 kişi onu reddetti.
John Hopkins Tıp Fakültesi’nden, patoloji ve onkoloji uzmanı ayrıca pankreas kanseri konusunda en önemli araştırmacılardan biri olan Anirban Maitra kendisini kabul eden isim oldu. Test pankreas kanseri dışında başka kanser türlerinde de kullanılabilecek.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ