Teknolojiye Daha Net Bakın - 28 Ocak 2013
  • 286 views
  • 28 Ocak 2013
  • 0
  •  

Bilgisayarınız zombi olabilir!


Kamu kurumlarının internet siteleri sık sık siber saldırılara maruz kalırken, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, vatandaşın bilgisayarının da hacker’lara karşı korunması için talimat verdi. Ülkedeki bilgisayarların büyük bölümünün, uluslararası hacker şebekelerinin elinde bulunduğu saptanırken, Türkiye, ‘botnet’, yani başkasının kontrolüne geçmiş bilgisayar ağları konusunda dünyada 8. sırada.Yıldırım’ın talimatıyla, önümüzdeki süreçte vatandaşa dönük bir bilgilendirme kampanyası başlatılacak.Bakanlığın başlatacağı kampanyayla, öncelikli olarak vatandaşların bilgisayarlarının köle (zombi) olmaktan kurtarılması, yani hackerların kontrolünden alınması amaçlanıyor. Bilgisayarı hackerlar tarafından köle bilgisayar haline gelmiş olan vatandaş uyarılacak. Kampanya kapsamında, kamu spotları yayınlanarak vatandaş bilinçlendirilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatı ile harekete geçen İnternet Geliştirme Kurulu, vatandaşın siber saldırılar konusunda bilinçlendirilmesi için kampanya düzenleyecek.
AKILLI TELEFONLARDAKİ TEHLİKEİnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, kişisel bilgisayarlar kadar tablet PC’ler ve akıllı telefonların da risk altında olduğuna dikkat çekerken, Türkiye’de tablet ve akıllı cep telefonlarında güvenlik yazılımlarının henüz yaygın kullanılmadığını belirtti. Özeren, Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 52’sinin, telefonları için virüs tedbiri almadığını kaydetti.
TÜRK BİLGİSAYARLARI İLE HACKER SALDIRISITürkiye’deki bilgisayarların siber saldırılarda kullanılmak için ele geçirilerek köleleştirildiğini (zombi bilgisaya haline getirildiğini) belirten Özeren, zombi bilgisayarların oluşturduğu bilgisayar ağları olan botnet’lerin de yurt dışına saldırı düzenlediğini kaydetti.  Özeren, Türkiye’nin hacker saldırıları için botnet bilgisayarlar açısından dünyada 8. sırada olduğunu vurguladı. Tüm bu risklerden korunmaları için vatandaşlara dönük bir çalışma içinde olduklarını kaydeden Özeren, düzenleyecekleri kampanya ile vatandaşı bilgilendireceklerini açıkladı.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ