Teknolojiye Daha Net Bakın - 6 Mayıs 2013
  • 233 views
  • 06 Mayıs 2013
  • 0
  •  

Beyni gençleştiriyor!


Çok uzun yıllardır ekran başına yapışır gibi oturup bilgisayar oynu oynamanın beyni çürüttüğüne inanıldı. Ancak son yapılan araştırmada bilgisayar oyunlarının beyni gençleştirdiği ortaya çıktı.
ABD’de yapılan araştırmada bilgisayar oyunları hakkında  bugüne kadar yerleşmiş olan bir inanç tersine çevrildi. Uzmanlara göre uzun yıllardır bilgisayar başına oturup oyun oynamanın beyni çürüttüğü yönündeki inanç bu araştırma ile sona erdi. Yeni yapılan araştırmaya göre video oyunları yaşlanma sürecini erteliyor ve bir saatten 10 saate kadar oynanan oyunlar zihinde yedi yıllık bir gençleşmeyi getiriyor.
Video oyunu oynayan yaşlı insanlar bilişsel düşüşlerinin önüne geçebiliyor. Uzmanlar bilgisayar oyunu oynayan bir yaşlı insanın bir yıl sonra zihni daha keskin ve berrak oluyor. Ama uzmanlar sadece özel olarak tasarlanmış “Road Tour” (Yol Yarışı) oyununun bu özelliği sahip olduğunun altını çiziyor.
ABD’deki Iowa Üniversitesi uzmanları yaşlı insanların sadece 10 saat oyunu oynadıklarında bilişsel becerilerinin hemen hemen yedi yıl ertelendiğini söylüyor. Evde ya da laboratuvarda en az 10 saat bu oyunu oynayan bu insanlar, bir yıl sonra test yapıldığında ortalama 3 yıl bilişsel gelişim sağladığı görüldü.
Oyun saati artırıldığında bu artış döret yıla yükselebiliyor. Hız ve dikkat testlerinde beyinlerinin yedi yıldan fazla genç olduğu bulundu.
Araştırmaya öncülük eden Prof. Fredric Wolinsky “Sadece düşüşü engellemiyoruz aynı zamanda onu hızlandırıyoruz” dedi. Uzmanlar bu araştırmayla hafıza, dikkat, algı ve sorun çözme konusunda gelişme kaydedilebileceğini belirtti.
Wolinsky ve ekibi 681 kişiyi dört gruba ayırarak test yaptı. Sonra bunları 50-64 ve 65 üzeri yaşa ayırdı. Birinci gruba çapraz bulmaca diğer gruba ise Road Tour oyunu verildi. PLOS One dergisinde yayımlanan araştırmada video uyununun zihinsel aktiviteyi daha çok geliştirdiği ortaya çıktı.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ