Teknolojiye Daha Net Bakın - 1 Şubat 2013
  • 234 views
  • 01 Şubat 2013
  • 0
  •  

Bakteri ve virüsleri hapseden cihaz!


ABD’de, havadaki hastalık yapıcı bakteriler, virüsler, alerji yapan maddelere karşı canlıları koruyan yeni bir cihaz geliştirildi.      Bağışıklık sorunu bulunan fareler üzerinde denenen, “hafif röntgen ışını elektrostatik filtresi” (SXC ESP), fareleri, havada bulunan hastalık yapıcı her türlü bakteri ve virüsler, çok küçük parçacıklar ve alerji yapan maddelerden koruduğu bildirildi.
Washington Üniversitesi’nden Prof. Pratim Biswas başkanlığında yapılan araştırmanın sonuçları Applied and Environmental Microbiology adlı bilimsel dergide yayımlandı.
Cihaz hakkında açıklamada bulunan Biswas, biyolojik terör saldırılarında kullanılan etkin maddelere karşı da tam koruma sağladığı kanıtlanan SXC ESP’nin çok amaçlı kullanım potansiyeli taşıyan bir cihaz olduğunu söyledi.
Biswas, SXC ESP’nin havadaki parçacıkları daha önce hiçbir zaman başarılamamış ölçüde yüksek bir verimlilikle filtrelemesinin yanında, etkisiz hale getirdiğinin altını çizdi.
Cihazın, benzeri yüksek verimli hava temizleme cihazları gibi evlerde, işyerlerinde ve hatta uçak kabinlerinde kullanım alanı bulunduğunu belirten Biswas, bu cihazlara göre çok daha verimli olarak çalışan SXC ESP’nin kullanılmasının da daha kolay olduğuna işaret etti.
Biswas, cihazın, solunum hastalıkları ve solunum alerjileri bulunan kişiler, küçük çocuklar ve ameliyathanelerdeki hastaların iç mekanlarda, havadaki mikroplara karşı korunmasının yanı sıra; elektrik santrallerinin, havadaki çok küçük parçacıklardan arındırılmasından, dizel egzozu parçacıklarının hapsedilmesine kadar pek çok potansiyel kullanım alanı bulunduğunu vurguladı.
-Cihaz nasıl çalışıyor-
Havadaki parçacıklara son derece verimli bir şekilde elektrik yüklemesi yapan cihaz, daha sonra bir elektrik alanı yardımıyla bu parçacıkları hapsediyor.
Bundan sonraki aşamadaysa hapsettiği parçacıklara şua veren cihaz ve bu parçacıkları tıpkı güneşteki mor ötesi ışının yaptığı gibi foto iyonize etmek suretiyle tamamen yok ediyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ