Teknolojiye Daha Net Bakın - 28 Aralık 2012
  • admin
  • 377 views
  • 28 Aralık 2012
  • 0
  •  

Bakanlık piyasadan toplatıyor

Özel Avrupa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Yeter, kışın tüketilen salamura besinler ve turşulardaki fazla tuzun hipertansiyon, mide ve ağız kanserlerine neden olabileceğini söyledi.

Turşu ve salamuralardaki fazla tuzun, yani sodyumun vücuda faydalarının yanı sıra zararlarının da olduğuna dikkat çeken Yeter, sodyumun sağlıklı insanlarda depo edilmediğini, bu yüzden de vücutta bulunan fazla tuzun ayaklarda, göz kapaklarında ve ellerde şişliklere neden olabileceğini söyledi.

Sodyum içeren besinlerin en önemlilerinin başında salamura ve turşuların geldiğini belirten Yeter, “Kış döneminde en fazla tüketilen ve tuz miktarının da en çok olduğu besinler turşu ve salamuralardır. Eskiden buzdolabı olmadığı için besinleri saklamak için tuzlama yöntemi kullanılırdı. Şimdi buzdolabı var ve tuzlama yaparak saklamaya gerek kalmadı. Kışlık besinler haşlama yöntemi kullanılarak saklanabilir. Bu yöntem, tuzlayarak saklama yönteminden daha sağlıklıdır” diye konuştu.

Tuzlu salamura besinlerin ve turşuların fazla tüketilmesi yüksek tansiyon yani hipertansiyon, mide ve ağız kanserlerinin oluşmasına neden olabileceğini belirten Yeter, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun yanı sıra susama hissine sebep olur ve çok fazla suyu vücut atamayacağı için de vücutta ödem dediğimiz şişkinlikler meydana gelir. Hipertansiyon hastalarının, yaşlıların, özellikle gebelerin, bebeklerin bu tür besinleri aşırı derecede tüketmemesi gerekir. Bazen 6 aylık bebeklere bile turşu suyu verenler var. Bu çok zararlı” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ