Teknolojiye Daha Net Bakın - 27 Nisan 2013
  • 257 views
  • 27 Nisan 2013
  • 0
  •  

Ay’a gerçekten gidildi mi?


İzmir’deki ‘Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret eden ABD’li astronot Charlie Duke, ‘Ay yolculuğu’ deneyimlerini anlattığı toplantıda, ‘Ay’a gidilmediği’ yönündeki iddialarına yanıt verdi.
Duke, “Ay’a 9 kere gidilerek 6’sında iniş yapıldı. Eğer oraya gerçekten gitmemiş olsak, Ruslar bunu ortaya çıkarırdı” dedi.
NASA’nın Apollo 16 programında Ay modülü pilotu olarak Ay’a giden Charlie Duke, Uzay Kampı Türkiye’nin özel misafiri olarak kamp katılımcılarıyla buluştu. ‘Ay’da yürüyen en genç insan’ olarak tarihe geçen Amerikalı Astronot Charles Duke, kampa gelen öğrencilere astronotların eğitim süreçlerini ve uzay deneyimlerini konusunda bilgiler verdi. Kampta Ay’da yürümenin nasıl bir duygu olduğunu birebir hissettiren yerçekimi koltuğu Astronot Duke’e ithaf edilerek açılışı yapıldı. Daha sonra Duke, basın mensuplarıyla buluşarak merak edilen soruları yanıtladı.
Ay’da atmosfer olmamasına rağmen bayrağın nasıl olup da dalgalandığına yönelik soru üzerine değerlendirmelerde bulanan Duke, “Ay’da bayrak görüntüsünde dalgalanıyormuş gibi gözüküyor ama bunun nedeni 6 ay boyunca bayrağın çok sıkışık kapsül içinde kalmasıyla buruşuk bir hal almış olmasıdır. Bayrak iki direk tarafından dik tutulması sebebiyle buruşukluk da eklenince sanki dalgalanıyormuş gibi duruyor” dedi.
Ay’a gerçekten gidilmediği ve çekilen görüntülerin bir stüdyoda oluşturulduğu yönündeki soruya ise Duke, “Ay’a tam dokuz kere gidildi. Bunun altısında ise iniş yapıldı. Buradaki görüntülerin stüdyoda çekildiği söyleniyor. Stüdyoda çekildiği için de yıldızların gözükmediğini söylüyorlar. Oysa yıldızların gözükmemesinin sebebi güneşin ışığının Ay’da çok güçlü olmasıdır. Eğer o dönemde uzaya gitmemiş olsaydık zaten ciddi bir yarış içinde olduğumuz Ruslar tarafından bu ortaya çıkarılırdı. Ay’da yakın zaman içinde koloni olmasa da istasyonların kurulabilecektir. Böylece insanlar ziyaret amaçlı Ay’a gezi yapabilecekler” diye konuştu.
Astronot Duke Uzay Kampı Türkiye’de düzenlenen özel sunumda Ay’da yaptığı çalışmaların videolarını göstererek ilginç bilgiler verdi. Duke; “Birçok astronota göre en unutulmaz an, Dünya’yı uzaydan ilk görüş anıdır. Ancak benim en unutulmaz tecrübem komutan John W. Young’a Ay’a iniş süresinde verdiğim destek oldu. Ay’a iniş için manuel olarak yönlendirilen modülün hızını ve iniş yapılacak yerden yüksekliğini sürekli olarak göstergelerden okuyup Astronot Young’a ilettim. Bu sürede Ay yüzeyine bakmak için çok fırsatım da olmadı çünkü o anda tamamiyle görevime konsantre olmuştum” dedi.
Charlie Duke, uzay aracı komutanı John W. Young ve komuta modülü pilotu Thomas K. Mattingly II ile 16-27 Nisan 1972 tarihinde beşinci Ay’a insanlı iniş görevine katıldı. Astronot Duke ve Young, Ay yüzeyinde 71 saat 14 dakika kalarak birbirini takip eden üç ayrı seferde toplam 20 saat 15 dakika Ay yürüyüşü yaptılar ve yaklaşık 90 kg Ay taşı ve kumu örneğinin incelenmek üzere toplayıp, sert ve engebeli Ay yüzeyinde hareket edebilen Rover-2 aracının değerlendirilmesini de içeren bir dizi araştırmada bulundu.
MARS’A YOLCULUK
Yaptığı açıklamada gündemde olan insanlı Mars uçuşlarına da değinen Charlie Duke, Ay’da yaptıkları görev süresince Dünya’nın manyetik alanından uzaklaştıklarını ve Güneş’ten gelen radyasyona daha fazla maruz kaldıklarını söyledi. Hem Ay’da kalış sürelerinin kısa olması hem de koruyucu astronot giysileri sayesinde maruz kaldıkları radyasyonun sadece birkaç röntgen çekildiğinde alınacak radyasyona eş olduğunu anlatan Astronot Duke, Mars’a yapılacak uçuşlarda gerek yolculuğun çok daha uzun sürmesi gerekse de Dünya’dan tamamen uzaklaşılması nedeniyle astronotların daha güçlü radyasyonla karşı karşıya kalacaklarını, NASA’nın bu problemi de çözeceğine inandığını belirtti.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ