Teknolojiye Daha Net Bakın - 1 Şubat 2013
  • 338 views
  • 01 Şubat 2013
  • 0
  •  

Ay’a 3 boyutlu yazıcı ile üs kurulacak!


Ay yüzeyine 3 boyutlu (3D) yazıcılarla üretilen yapılardan oluşan üsler inşa edilecek.  Üstelik bu üsleri yapmak için kalıplara Ay yüzeyinde bulunan malzemeler de eklenecek. Şişirilebilir olarak imal edilen bu üsler Dünya’dan Ay’a gönderilecek. Ay’da üzerleri kaplanarak 4 kişinin içerisinde rahatlıkla hareket edebileceği Ay üslerine dönüşecekler.
Mühendis ve mimarlarla bir araya gelerek, 3D yazıcılarla Ay üsleri inşa edilmesini amaçlayan projenin temel konseptini oluşturdu.İngiltere’nin Foster + Partners mimarlık şirketiyle çalışan ESA, ilk olarak bir kubbe benzeri ev inşa etmeyi planlıyor. Evlerin duvarları, kozmik radyasyonu ve küçük gök taşı yağmurlarını durdurabilecek özellikte olacak.
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), projede üssü kaplayan malzemenin şöyle üretileceğini açıkladı: ‘Ay materyaliyle magnezyum oksit karıştırılacak ve üssün yüzeyini kaplayacak madde bu şekilde oluşturulacak. Ardından, materyali sertleştirmek için tuz eklenecek. 3D yazıcının ağzı, materyalin altına yerleştirilecek, böylece uzay boşluğunun yardımıyla baskı yapılacak.
Bu heyecan verici teknolojide İngiltere merkezli Monolite şirketinin yazıcıları kullanılacak. Birçok defa test edilen yazıcının, gelecekteki modelleriyle 1 hafta için bir bina inşa edilebilecek.
Gök bilimciler, projenin akla yatkın olduğunu ancak daha fazla çalışma gerektiğini ifade etti. Oda sıcaklığında verimli olan 3D baskı, Ay’ın şartlarında beklendiği kadar başarılı olmayabilir. Dahası, inşa edilmesi beklenen binaların Ay’ın jeolojik özelliklerine dayanıklı ve uyumlu olması gerekecek.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ