Teknolojiye Daha Net Bakın - 22 Ocak 2013
  • 265 views
  • 22 Ocak 2013
  • 0
  •  

Atari iflasın eşiğine geldi!


Bir dönemin en önemli oyun yapımcılarından biri olan Atari iflasın eşiğine geldi.Özellikle 80’li yılların en gözde oyun platformlarını üreten ve oyunseverler için “uykusuz geceler” anlamına gelen Atari’nin kötü gidişatı bir süredir devam ediyordu. Son olarak Fransız Infogrames isimli şirketin satın aldığı Atari sürekli zarar açıklarken, şirket bu kötü gidişe daha fazla dayanamadı ve iflasın eşiğine geldi. ABD’de iflas koruma başvurusunda bulunan şirket, Fransız merkezli ana firma Atari SA’dan ayrılarak kendi yoluna gitmeyi planlıyor.
SÜREÇ NASIL GELİŞTİ
40 yıllık bir geçmişe sahip olan Atari zaman içinde Atari Interactive ve Atari Corporation olmak üzere ikiye bölünmüş ve farklı şirketlere satılmıştı. Fransız Infogrames’in satın almasıyla ismi Atari S.A olarak değişen efsane oyun üreticisi her ne kadar son iki yıldır kar ediyor olsa da çatısı altında olduğu Fransız firmasının zarar etmeye başlaması Atari’yi zor durumda bıraktı ve şirketin başındak iisim olan Jim Wilson pazar günü iflas başvurusunda bulundu.
Nolan Bushnell ve Ted Dabney isimli iki girişimci tarafından 1972 yılında kurulan Atari, yeni oyun konsolları ve gelişen bilgisayar oyunlarıyla son yıllarda zorlu bir süreç geçiriyordu.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ