Teknolojiye Daha Net Bakın - 15 Nisan 2013
  • 253 views
  • 15 Nisan 2013
  • 0
  •  

Astronotlar Uzay’da nasıl uyuyor?


Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), 12 yıldır Dünya’nın tepesindeki Uzay laboratuvarı olarak hizmet veriyor. Bugüne kadar yüzlerce astronota ev sahipliği yapan UUİ, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de en önemli yer konumunda. Astronotlar, hazırladıkları en yeni videoda, nasıl uyuduklarını gösterdi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) 35’inci keşif görevi ekibinde yer alan Kanadalı astronot Chris Hadfield, Uzay’da nasıl uyuduklarını gösterdi.
Hadfield, yaklaşık 3 dakikalık videoda yerçekimsiz ortamda nasıl uyuduklarını şu şekilde anlattı:
Her gün uzun saatler boyunca çalışmalar yapıyor, çok fazla hareket ediyoruz. Peki nasıl uyduğumuzu fark ettiniz mi? Astronotların rahat etmesi için, bize istasyon içinde her yerinde uyuma kısımları olan bir modüller hazırladılar. Bunlardan bir tanesi, istasyonun merkezindeki Node 2 ve yüzeyindeki hizmet modülü. Toplamda altı astronot için altı tane umuma kapsülü diyebileceğimiz yer bulunuyor. Her birinin içinde, duvara bağlı olan bir uyku tulumu var. Şilte ve yastık olmadan bunun rahatsız edici olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yerçekimi olmayan bir yerde uzanacağını, başınızı koyacağınız bir şeye gerek yok. Başınızı bile sabit tutmanıza gerek yok, Uzay’da tek yapmanız gereken rahatlamak ve kendinizi serbest bırakmak. Kollarınız önünüzde kalacak şekilde uykuya dalıyorsunuz ama ilk önce, pijalamalarımı giyeceğim.
Üzerimde Rus tasarımı son derece rahat pijamalarım var. Gece yataktan kalkmak için kolaylık sağlıyor… Şimdi, yatağa gitmeye hazırım. Size nerede uyuduğumu göstereyim. Burası benim uyku kapsülüm. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda her gün sekiz saatimi burada geçiriyorum. Kapsül, aslında yerde duruyor, ancak içine girdiğinizde bunu söylemek zor.
 
 
Video:
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ