Teknolojiye Daha Net Bakın - 25 Ocak 2013
  • 271 views
  • 25 Ocak 2013
  • 0
  •  

Apple’ı şok eden sonuçlar!


iPhone ve iPad üretimi yapan tedarikçilerindeki iç denetimleri arttıran Apple, çıkan sonuçlar ile şok oldu. Çinli bir üreticide 16 yaşın altında 74 tane çocuk çalıştırıldığı tespit edildi. 158 üretim tesisinde standartlara uyulmadığı veya kendi tedarikçileri için uygun denetim prosedürleri uygulamadıkları belirlendi.Şirket kıdemli başlan yardımcısı Jeff Williams, “Hiçbir şirket, çocuk işçiler konusu ile ilişkilendirilmek istemez. Bu nedenle bu konu hak ettiği ilgiyi görmez ve durum bir türlü düzelmez” diye konuştu. 14 ülkede 1.5 milyon işçiyi içeren 393 denetim gerçekleştiren Apple, bu denetimlerin 28 tanesini önceden haber vermeden yaptı. 2012 gerçekleştirilen denetim sayısı bir önceki yıla göre yüzde 72 arttı. 
Çevresel denetimlere de başlayan Apple ve bu konuda Çinli bir firma ile beraber çalışıyor. Williams, atık su artırma sistemlerinin kapasitelerinin ölçüldüğünü ve kullanılan sulardan örnek alındığını belirtirken bu konuda birçok problem tespit ettiklerini açıkladı.  
Dünyanın en değerli şirketi Apple, iPhone’ların üretildiği Foxconn fabrikasındaki işçilerin bulunduğu kötü koşullar nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Eleştirilerin ardından Adaletli İşçi Örgütü’ne katılan Apple, işçi hakları ve güvenlik konusunda eğitimli çalışan sayısını iki kat arttırdı. 
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ