Teknolojiye Daha Net Bakın - 15 Şubat 2013
  • 259 views
  • 15 Şubat 2013
  • 0
  •  

Antarktika’nın saklı gölünde yaşam bulundu!


Antarktika’nın batısında milyonlarca yıl buz tabakasının altında gizli kaldığı sanılan Whillans Gölü’nde yaşam olup olmadığını belirlemek için yapılan sondaj çalışmaları tamamlandı.
Bilim insanları, Antarktika’nın en derin göllerinden birinde yaşam izi tespit ettiklerini açıkladı. Buzul tabakanın 800 metre altında bulunan Whillans Gölü’nden alınan su örneklerinde, yüksek miktarda bakteriye rastlandı.
Antarktika’nın derinliklerinde gömülü olan Whillans Gölü’ne ulaşmak için yapılan yaklaşık bir aylık sondaj çalışması, başarıyla sonuçlandı. Araştırmacılar, gölden elde edilen suyun incelendiği petri kaplarında, milimetre başına yaklaşık 1000 bakteri tespit edildiğini belirtti.
BAKTERİ KOLONİLERİ VARABD’nin Montana State Üniversitesi’nen John Pricsu, Nature News sitesine yaptığı açıklamada, ‘petri kaplarında tutulan numunelerin oldukça iyi bir oranda bakteri kolonileri oluşturduğunu’ söyledi.
“Nature” dergisi, Amerikalı bilim adamlarının 801 metrelik buz tabakasını delerek Whillans Gölü’nden su örneği almayı başardıklarını yazdı. Montana Üniversitesi’nden John Priscu önderliğindeki ekip, örneklerin alınmasından sonra sıcak su kullanarak açtıkları 30 santimetre çapındaki sondaj deliğinden göle ufak bir kamera göndererek görüntü aldıklarını söyledi.
Whillans Buzulaltı Gölüne Erişim Grubu (WISSARD) ekibi, gölden alınan su ve tortu örneklerinin yaşam barındırıp barındırmadığının belirlenmesi için analiz edileceğini belirtti.
Antarktika’da 300’den fazla buzulaltı gölü bulunuyor. Bu göllerden en büyüğü olan 3,4 kilometre derinlikteki Vostok Gölü’nde Rus bilim adamları çalışıyor.
Deniz seviyesinin 3,2 kilometre altındaki Ellsworth Gölü’nde sondaja başlayan İngiliz bilim adamları ise teknik sorunlar nedeniyle çalışmalarını yarıda kesmek zorunda kalmıştı.
Amerikan ekip, Rus ekibin ardından buzulaltı göllerinden su ve tortu örneği almayı başaran ikinci ekip oldu.
Yaklaşık 60 kilometrekare büyüklüğünde olduğu tahmin edilen Whillans Gölü, Ross Denizi’nin güneydoğusunda yer alıyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ