Teknolojiye Daha Net Bakın - 25 Mart 2013
  • 233 views
  • 25 Mart 2013
  • 0
  •  

Antarktika’da bilinmeyen yaşam belirtisi!


Rus bilim adamlarının Antarktika’da yeni bir yaşam formu buldukları bildirildi.      Rus bilim adamlarının 20 yıl süren bir çalışma sonucunda eşsiz bir keşif yaptıkları açıklandı. Bilim adamları, Antarktika’da bulunan Vostok gölünde 4 kilometre derinlikten aldıkları örneklerle daha önce bilinmeyen yeni bakteri türüne rastladılar.
Bilindiği üzere Vostok gölü yüzyıllardır kilometrelerce buzun altında, gün yüzü görmeden duruyor. Buzların altındaki bu su birikintisine ulaşmak için, kalın buz kitlesi deliniyor. Benzersiz projenin hazırlanması ve uygulanması 20 yıl sürdü ve bilim adamları nihayet 2012’de göl suyuna ulaşmayı başardı. Yaklaşık 4 km buz altında bulunan gölden su numuneleri alındı.
Numuneler incelendiğinde şu ana kadar bilinen bakteri DNA’sıyla örtüşmeyen yeni bakteri türü tespit edildi. Uzmanların görüşüne göre, böyle zorlu koşullarda canlı kalabilen tek bakteriye ulaşıldı.
Bilim adamları 4 kilometre derinlikten çıkarılan suyu tekrar inceleyecek. Elde edilen veriler gezegende doğayla ilgili bilgilerin genişletilmesinde bilim adamlarına yol gösterecek.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ