Teknolojiye Daha Net Bakın - 26 Şubat 2013
  • 220 views
  • 26 Şubat 2013
  • 0
  •  

Anne karnında mucize!


Fransız bilim adamlarınca yapılan çalışma, 28 haftalık bebeklerin anne karnında heceleri ayırt edebileceğini ortaya koydu. Bu tespit bebeklerin konuşma becerisini anne karnında kazanma ihtimalini güçlendiriyor.
Ulusal Bilimler Akademisi’nde yayınlanan araştırmada, 12 prematüre doğan bebeğin beyin taramaları incelendi.
KONUŞMA BECERİSİNİ ANNE KARNINDA MI KAZANIYORLAR?Doğumdan birkaç gün sonra yapılan beyin taramalarında, gürültü ve hecelerin, yeni doğanların anne rahmi dışındaki yeni çevrelerinde hızlı gelişime yol açabilmesinin mümkün olduğunu belirten bilim adamları, ancak bu konuda şüphelerin bulunduğunu kaydetti.
Bu veriler ışığında bilim adamları, 28 haftalık bebeklerin anne karnında kadın ve erkek sesinin yanı sıra ”ga” ve ”ba” gibi hecelerin ayırt edebildiğini ifade etti.
Bebeklerin anne karnında işitme yeteneğini geliştiren beyindeki işitsel kısmın, hamileliğin 23’üncü haftasında oluştuğu kaydedildi.
Bilim dünyasında bebeklerin anne karnında gürültüleri işitebilme yeteneklerine sahip olundu bilinirken, bilim adamları tartışma konusu olan şeyin, konuşma becerisini kazanma yeteneğinin doğuştan mı yoksa doğduktan sonra mı öğrenildiğini belirtiyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ