Teknolojiye Daha Net Bakın - 15 Nisan 2013
  • 227 views
  • 15 Nisan 2013
  • 0
  •  

Android’le uçak hack’lediler!


Uçakları Android ile hack’lemek mümkünmüş!
Android’li bir cep telefonunun, koca bir uçağı hack’leyebileceği hiç aklınıza gelir miydi?Yapılan bir araştırma, akıllı ceplerin uçakları kontrol etmekte kullanılabileceğini ortaya çıkardı. Alman güvenlik danışmanı Hugo Teso, Amsterdam’da düzenlenen Hack In The Box konferansında Android’li bir cep ile uçak hack’lemenin hiç de hayal olmadığını söyledi. 11 senedir IT sektöründe çalışan Teso, ticari pilotluk eğitimi görmüş ve hava bilgisayar sistemlerinin son derece güvensiz olduğunu iddia ediyor.
Net-Security’ye göre Teso, SIMON adını verdiği bir framework ve PlaneSploit adındaki Android uygulamasıyla uçağın Uçuş Yönetimi Sistemi’ne saldırı mesajları gösteriyor. Teso, bu şekilde uçağın tam denetimini ele geçirmenin nasıl mümkün olduğunu da gösteriyor.
Teso’nun saldırısı, hava trafiği denetleyicilerine uçaklar hakkında bilgi gönderen ADS-B sistemini hedef alıyor. Bu sayede bu teknolojiye sahip bir uçak, uçuş, trafik, hava ve yakınlardaki uçaklar hakkında bilgiler alabiliyor.
Diğer bir saldırı ise Aircraft Communications Addressing and Reporting System’ı (ACARS) hedef alıyor. Bu sistem, uçak ve hava trafik denetleyicileri arasında radyo veya uydu yoluyla mesaj alışverişini sağlıyor.
Teso, her iki teknolojinin de son derece güvensiz, belirli pasif ve aktif saldırılara açık olduğunu söylüyor. Saldırısında ADS-B ve ACARS’ı kötüye kullanan Teso, uçağın bilgisayarından bilgiler toplayarak onun “davranışını” etkileyecek kötü niyetli mesajlar göndermeyi başarabildi. Teso’nun geliştirdiği SIMON framework’ü, şu an sadece sanal ortamda kullanılabilecek şekilde geliştirildiğinden, gerçek uçaklarda kullanılamıyor.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ