Teknolojiye Daha Net Bakın - 1 Mayıs 2013
  • 267 views
  • 01 Mayıs 2013
  • 0
  •  

ABD ordusunun verilerini Çin uydusu iletiyor!


Bant genişliği konusunda büyük sıkıntı yaşayan Pentagon’un, ABD ordusunun iletişim ve veri paylaşımı ihtiyacını karşılamak için Çinli bir uydu şirketiyle çalıştığı ortaya çıktı. Afrika’da görev alan ABD’li askeri birliklerin, iletişim kurmak ve veri paylaşımı yapmak için Çin tarafından uzaya fırlatılan Apstar-7 uydusunu kullandığı öğrenildi.
Wired dergisinin haberine göre, Çinlilerle yapılan 1 yıllık anlaşmanın ABD’ye bedeli 10 milyon dolar. ABD Kongresi’nde geçtiğimiz hafta düzenlenen bir alt komite toplantısında ortaya çıkan bilgi, federal hükümeti oldukça zor duruma düşürmüş durumda.
ABD’li yetkililer, birçok hassas bilginin Çin’e ait elektronik altyapıdan geçtiğini ve bu bilgilerin Çin istihbaratının eline düşebileceğini ifade etmişti. ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon ise ‘bant genişliği ihtiyacının çok büyük olduğunu, bu yüzden geniş alanda iletişim için ihtiyaçlarını karşılayacak Çin uydusunu kullanmak zorunda olduklarını’ belirtti.Uzay Savunma Politikası Bakan Yardımcısı Doug Loverro, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi paneline yaptığı açıklamada, “İhtiyacımız olan tek bant genişliğini Çin uydusu sağlıyordu… Bu durumun bazı endişelere neden olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda askerlerimizin desteğe ihityacı olduğunu da biliyoruz. Bu yüzden bazen ihtiyacımı bulabildiğimiz tek yerden temin etmemiz gerekiyor” dedi.
ÇİN HÜKÜMETİYLE ORTALIK Wired’ın verdiği bilgiye göre, Apstar-7 uydusu, Çin’in eski başbakanı Wn Jiabao’nun oğlunun başkanı olduğu bir uydu şirketi tarafından üretildi. Söz konusu şirket, Çin Uydu İletişim Şirketi’nin alt kuruluşlarından biri.
ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Tuğgeneral Damien Pickart, Apstar-7’ye iletilen ve uydudan alınan tüm bilgilerin ‘şifreli olduğu ve Pekin’in erişiminin bulunmadığı’ konusunda garanti verdi. Pickart, “Tüm güvenlik hususlarını gözden geçirdik… Ben aldığımız karardan memnunum. Ancak burada tartışılan konu, böyle bir ihtiyacın karşılanmasında bakanlığın nasıl hareket edeceği konusunda net bir politika olmaması” ifadesini kullandı.
ABD ordusunda uydu radyosu kullanan her yeni asker bant genişliği ihtiyacını artırırken, bu sıkıntıyı gidermek için yıllardır özel şirketlerle çalışan ordu, Afganistan’da da uydu şirketleriyle çalışmaya başlayacağını belirtti. İstihbarat Bilim Kurulu’nun 2008 yılına ait raporuna göre, ordunun geniş bant aralığı ihtiyacı 10 yıl içinde saniyede 30 gigabit’den, 80 gigabit’e çıkacak.
BİLGİ GERÇEKTEN GÜVENDE Mİ?ABD’li askeri yetkililer güven vermeye çalışsa da, geçmişte birçok Çinli telekomünikasyon şirketi Pekin’in casusu olmakla suçlanmıştı.
Obama hükümeyi ve Kongre’nin baskı kurduğu Huawei, ağ altyapısı üreticisi 3Com şirketini almaktan vazgeçmiş, ZTE ise ABD’deki büyük bir telekomünikasyın altyapısı anlaşmasından çekilmek zorunda kalmıştı. Huawei ve ZTE’nin ABD’li temsilcileri, Eylül 2012’de Temsilciler Meclisi istihbarat komitesine ifade vererek, bilgi sızdırmadıkları konusunda güvence vermişti.
Washington D.C merkezli Heritage Foundation adlı düşünce kuruluşunda Çin uzmanı olan Dean Cheng, “Şaşkına dönmüş durumdayım… Riskli mi diye mi soruyorsunuz? Çin ile anlaşma yapılarak kullanılan bir uydu olduğuna göre, Çinliler bilgi ileten ve lanları biliyor. Bana kalırsa tüm bilginin kopyasını çıkarıyor olabilirler” dedi.
Cheng, Apstar-7 bilgileri şifreli olsa bile, Çinli uzmanlara şifrelerin kırılması için değerli ipuçları vereceğini, ABD’nin bilgisini nasıl korumaya çalıştığını öğrenebileceklerini söyledi. Cheng, “Bana kalırsa endişeli olmak için nedenler var” dedi.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ