Teknolojiye Daha Net Bakın - 16 Mayıs 2013
  • 200 views
  • 16 Mayıs 2013
  • 0
  •  

ABD, ‘insansız su altı aracı’ denedi!


ABD Donanması, Basra Körfezi’nde düzenlenen deniz tatbikatında mayınsavar insansız su altı araçlarını denedi.Basra Körfezi’nde ABD komutasında geçen hafta başlatılan ortak deniz tatbikatı sürüyor.
ABD Donanması, mayın temizleme operasyonlarını içeren ortak tatbikat çerçevesinde bugün deniz mayınlarını yok etmek amacıyla üretilen insansız su altı araçlarını denedi.
Denemesi yapılan Seafox insansız su altı araçları, sonar ve mayınları vurmak ve yok etmek üzere tasarlanmış patlayıcılardan oluşuyor.
Seafox araçları, ABD Donanması’nın otomatikleştirilmiş izleme ve koruma sistemlerini giderek yaygınlaştırmaya yönelik planlarının bir parçasını oluşturuyor.
Donanma komutanları 41’i aşkın ülkenin katılımıyla yapılan ortak deniz tatbikatlarının özellikle İran ‘ı hedef almadığını savunuyor.
Ancak İran, deniz tatbikatlarına açık bir misilleme olarak geçen hafta kendi mayın temizleme operasyonlarını başlatmıştı.
İran daha önce yaptığı açıklamalarda, nükleer programına yönelik Batılı ülkelerin yaptırımlarına misillemede bulunmak amacıyla Basra Körfezi’ndeki kritik petrol geçiş yollarını kapatabileceği uyarısında bulunmuştu.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ