Teknolojiye Daha Net Bakın - 28 Aralık 2012
  • admin
  • 521 views
  • 28 Aralık 2012
  • 0
  •  

2013 bütçesi kabul edildi

Alternatifbank hisseleri Katar Bankasının talebi ile tavan yaptı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören Alternatifbank hisse senedinin fiyatı Commercial Bank of Katar’ın Anadolu Endüstri Holding ile çoğunluk hisselerinin alımı için görüşmelere başlayacağı haberiyle tavan yaptı.

Güne 1,49 liradan başlayan Alternatifbank hisseleri cuma günü başladığı yüksek hacimli yükseliş hareketini ilk seansta da devam ettirmiş ve ilk seansı 1,55 liradan kapatmıştı.

İlk seansın kapanışından sonra Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Alternatifbank’ın ana hissedarı olan Anadolu Endüstri Holding AŞ’nin bankadaki çoğunluk hisselerinin satışı ile ilgili olarak Commercial Bank of Katar ile görüşmelere başlanması hususunda anlaşmaya varıldığı duyuruldu.
Alternatifbank hisseleri, duyurunun ardından 2. seansa tavan fiyatı olan 1,69 liradan başladı.

Analistler Commercial Bank of Katar’ın ilgisinin, körfez bölgesinden Türk bankalarına olan ilginin halen yüksek olduğunu göstermesi bakımından öneli olduğunu kaydederek, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen diğer finans kuruluşları için de pozitif bir gösterge olacağını ifade ediyor.

Analistler ayrıca Alternatifbank’ta olası hisse satışının gerçekleşmesi durumunda oluşacak PD/DD (Piyasa değeri/Defter değeri) çarpanının yakın zamanda Denizbank’ın ve Eurobank Tekfen’in satışlarında görülen çarpandan daha yüksek olacağını, bunun da piyasaya etkisinin pozitif olacağını tahmin ediyor.  

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ