Teknolojiye Daha Net Bakın - 14 Temmuz 2013
  • 379 views
  • 14 Temmuz 2013
  • 0
  •  

120 farklı renge sahip yeni “PENTAX K-50”!


Pentax, 120 farklı renk kombinasyonu ile dijital SLR fotoğraf makinesi Pentax K50’ yi duyurdu. 
PENTAX K-50, saniyede yaklaşık altı kare yüksek hızda sürekli çekim, ISO 51200’de süper yüksek hassasiyette çekim ve hareketli objeleri izleyebilen yüksek hassasiyetli AF flaş gibi pek çok üst sınıf modeli kıskandıracak temel özelliklerle donatılmış durumda. Tüm bunlar başlangıç seviyesindeki dijital SLR kullanıcılarının ve ailedeki tüm bireylerin zorlanmadan yüksek kaliteli fotoğraflar çekebilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca K-50 zorlu açık hava koşullarında bile sağlam bir performans sağlayan ve çok daha az bakım gerektiren hava koşullarına ve toza dayanıklı gövde yapısına sahip. Bunun da ötesinde, K-50’nin Full HD video kayıt ve dijital filtreler gibi yaratıcı araçları farklı çekim gereksinimlerine uygun olarak geliştirilmiş ileri çekim özelliklerinden bazıları. K-50 standart lityum-iyon pillere ilave olarak her yerde kolayca bulunabilen AA boy pillerle de çalışabiliyor. K-50 fotoğraf makinesi gövdesi ile eş zamanlı olarak satışa sunulan iki farklı hava koşullarına dayanıklı lens kiti smc PENTAX-DA L 18-55mm F3.5-5.6AL WR ve smc PENTAX-DA L 50-200 F4-5.6ED WR K-50 görüntüleme sisteminin güvenilirliğini artırıyor. Ana Özellikler
Yüksek çözünürlüklü, ISO 51200’de süper-yüksek-hassasiyette çekim
23.7mm ile 15.7mmboyutlarında geniş görüntü alanı sağlayan K-50’nin ileri teknoloji CMOS görüntü sensörü yüksek hızda görüntü verisi okumayı garanti ediyor. Bu yüksek performanslı görüntü sensörü ile güvenilir PRIME M görüntü motorunu –yüksek sınıf modellerde bulunan yüksek performanslı görüntü motoru- bir arada sunanK-50, yaklaşık 16.28 etkin megapiksel ile süper yüksek çözünürlüklü ve zengin tonlamalı dijital görüntüler sunuyor. K-50 ISO 51200 tepe hassasiyette süper yüksek hassasiyette çekim sağlayarak gece çekimlerinde de fotoğrafçıya çok güzel sonuçlar veriyor.
Güvenilir hava koşullarına ve toza dayanıklı gövde
Hafif, kompakt ve taşınabilir gövdesinde bulunan 81 adet koruma noktası sayesinde K-50 hava koşullarına ve toza dayanıklı ve -10°C’ye kadar soğuğa dayanıklı olarak geliştirildi. Bu özellikleri ile K-50, kampçılık ve dağcılık gibi tüm açık hava etkinliklerinde hava koşullarından endişe duymadan yüksek kaliteli dijital SLR fotoğrafçılığın keyfini sunuyor. Kompakt ve işlevsel gövdesini çevreleyen narin kıvrımlar küçük elli kullanıcıların bile makineyi sağlam tutabilmelerine imkan veriyor.
Yenilikçi SR mekanizması
PENTAX tarafından geliştirilmiş SR(Sarsıntı Azaltma) mekanizması, telefoto lens kullanırken, flaş aydınlatması olmadan karanlıkta çekim yaparken ya da günbatımı çekimlerinde bile kamera sarsıntılarının yarattığı olumsuz etkileri etkin olarak telafi eder. Bu yenilikçi mekanizma değiştirilebilir PENTAX lenslerin neredeyse tamamına yakınında kullanılabilmektedir. (film-formatındaki makinalar için tasarlanmış olanlar dahil.) SR mekanizmasının görüntü sensörünü her yöne çevirebilen esnek tasarımı sayesinde, K-50 çekim esnasında fotoğrafçıya yardımcı olan çeşitli özellikler sunuyor. Yüksek hassasiyette görüntü çerçeveleme ve zahmetsiz yatay hizalama ayarı sağlayan Otomatik Ufuk Düzeltme (Automatic Horizon Correction) özelliği, hem yatay hem de dikey düzlemde görüntü hizalama ve çapraz yönde dönüş sağlayan Kompozisyon Ayarlama (Composition Adjustment) özelliği ve opsiyonel O-GPS1 GPS Birimi ile astoronomi fotoğrafçılığını son derece kolay  hale getiren ASTRO TRACER modu bu özelliklerden birkaçı…
SAFOXIXi+ AF modülü ile yüksek hassasiyette auto focus özelliği
K-50 sahip olduğu 11 adet sensör sayesinde (orta bölümdeki 9 tanesi çapraz tip sensör olmak üzere) duyarlı ve yüksek hassasiyetli auto focus işlemi sağlayan ileri teknoloji SAFOX IXi+ AF sensör modülüne sahip. Spot ışıklı projektör ise çok az aydınlatmalı ortamlarda AF sistemine yardımcı oluyor. Alan seçimi genişletme özelliği sensör modülünün hareketli bir objeyi daha önce belirlenen oto-takip alanının dışında olsa bile çevresel odak sensörleri tarafından elde edilen uzaklık verisini değerleyerek takip etmeye devam etmesini sağlıyor. Bu özellik sayesinde auto focus çekim esnasında hareketli objelerin doğruluğunu ve hızını tespit etme özelliklerinin yanı sıra telefoto lens kullanırken hareketli objelerin otomatik takip edilebilme performansı da artıyor.
Yaklaşık saniyede 6 kare yüksek hızda sürekli çekim ve Yüksek-kaliteli video kayıt
Spor karşılaşmaları, sahne performanslarını veya vahşi yaşamı görüntülerken, K-50’nin yüksek hızda sürekli çekim özelliği kolaylık sağlıyor. Fotoğrafçı hızlı hareket eden objeleri – saniyede 6 kare maksimum hızda (JPEG kayıt formatında) bir seri görüntü olarak kaydedebiliyor. K-50 modeli H.264 kayıt formatında Full HD (1920 x 1080 piksel) film kayıt özelliği ile farklı resim hızlarında(saniyede 30, 25 veya 24 kare) yüksek çözünürlüklü video klipler kaydedilebiliyor. Ayrıca daha kişiselleştirilmiş videolar yaratabilmek için Custom Images ve kullanışlı aralıklı video kayıt özelliği gibi yaratıcı görüntü işleme araçları bulunuyor.
100% görüntü alanına sahip optik vizör
Tüm geleneksel orta sınıf modellerin sahip olduğu gibi kompakt bir gövdeye sahip K-50, buna rağmen kolay odaklanma ve çerçeveleme için daha iyi görüntü sağlayan yaklaşık 100% görüş alanı ve 0.92 kat büyütme (50mm’densonsuza kadar F1.4 lens ile) sunan cam prizma vizöre sahip. Parlak güneş altında bile objenin net olarak görülebilmesini sağlayan ve vizör üzerindeki görüntüdeki paralaks ve gecikmeyi ortadan kaldıran K-50, yüksek hassasiyet gerektiren manzaralar ve deklanşör zamanlamasının kritik olduğu spor sahneleri gibi zorlu uygulamalarda ve sahnelerde etkin ve güvenilir sonuçlar veriyor. Bir bakışta odaklanmayı sağlayan odak noktası vizör üzerinde kırmızı bir nokta ile gösteriliyor.
Zahmetsiz, kullanıcı dostu Auto Picture ve Sahne modları
PENTAX K-50 belirli bir obje ya da manzara için Portre, Manzara, Makro ve diğer seçeneklerden otomatik olarak en uygun çekim modunu seçen Orijinal PENTAX Auto Picture moduna sahip. Cihaz örtücü hızı, apertür, beyaz dengesi, renk doygunluğu, kontrast ve netlik gibi tüm fotoğraf makinesi ayarlarını otomatik ayarlayabildiğinden dolayı fotoğrafçı görüntü kompozisyonuna ve örtücü seçeneğine odaklanabiliyor. Ayrıca K-50’nin sunduğu Gece Portre, Hayvan ve Arka Aydınlatmalı Silüet gibi 19 Sahne modu sayesinde başlangıç seviyesindeki dijital SLR fotoğrafçıları bile LCD ekran üzerindeki ikonlardan seçim yaparak en karmaşık ve zorlu sahneler için tüm ayarları optimize edebiliyor ve en iyi pozlamayı kolayca seçebiliyorlar.
Yaratıcı ve daha kişisel ifadeler için yenilikçi görüntü işleme fonksiyonları
K-50’nin sahip olduğu 11 adet görüntüyü kişiselleştirebilme fonksiyonu sayesinde kullanıcı dilediği görüntüye kendini en iyi ifade eden son dokunuşu ekleyebiliyor. Hareketli görüntülerde muhteşem görsel efektler yaratan Bleach Bypass görüntü modu veya görüntülere benzersiz çarpıcı renkler katan Cross Process gibi farklı görüntü düzenleme modları seçilebiliyor. Ayrıca19 adet farklı dijital filtre ile kullanıcılar herhangi bir bilgisayara ihtiyaç olmadan kaydedilmiş görüntüleri çok yaratıcı görsel ifadelere dönüştürebiliyorlar. Kullanıcılar, aynı görüntüye farklı filtreleri uygulayarak yaratıcı seçenekleri çoğaltabiliyorlar.
İki farklı güç kaynağı seçeneği –  Tüm lensler için ortak özellik
Tek bir şarj ile yaklaşık 480 adet görüntü çekebilen standart lityum-iyon bataryaya ilave olarak, K-50 opsiyonel D-BH109AA Batarya Tutucusu ile ayrıca dört adet AA-boy pil ile çalıştırılabiliyor. AA boy piller dünyanın her yerinde kolayca temin edilebildiğinden dolayı seyahat halindeyken bile endişe etmeye gerek kalmıyor. Her iki lens de mercek çerçevesine su girmesini önleyen basitleştirilmiş hava koşullarına dayanıklı yapıya sahiptir. Kullanıcı K-50’nin gövdesine bu lenslerden birini takarak yağmur, sis veya su serpintilerinde son derece sağlam ve güvenilir bir dijital görüntüleme sistemine sahip olmuş olur.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ