Teknolojiye Daha Net Bakın - 16 Nisan 2013
  • 289 views
  • 16 Nisan 2013
  • 0
  •  

1000 yılın en kötü seviyesinde!


Antartika’da bu yıl yaz aylarında erimenin çok hızlı olduğu açıklandı. Uzmanlara göre erime hızı geçmiş 1000 yılın en kötü seviyesinde gerçekleşti.
İngiliz ve Avustralyalı bilim insanları Antartika’daki buz kütlelerinin bu yaz çok hızlı eridiğini belirtti. Yazın erime hızının son 1000 yılın en kötü seviyesinde gerçekleştiğini kaydeden uzmanlar hava sıcaklığınıda küçük bir artışın bile Güney Kutbu’ndaki buzları çok hızlı erittiğini ifade etti.
Uzmanlar yaptıkları araştırmada Antartika yarımadasının kuzeyine yakın bölgede bulunan James Ross Adası’nda 364 metre derinliğe kadar kazı yaparak geçmiş sıcaklıkları ölçtü ve onu bu yaz erime seviyesi ile karşılaştırdı.
Buz çekirdeğindeki görünen tabaka yazın karın çözülmesinin ve sonra donmasının periyotlarını gösteriyor. Uzmanlar 600 yılı aşkın bir sürede ısının kadameli olarak 1.6 derece arttığını ve erime hızının son 50 yılda en yoğun zamanını yaşadığını buldu.
Yani bu yaz 600 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında geçmiş 50 yıldan 10 kat daha yoğun bir erime olduğunu gösteriyor. Araştırmacı Nerilie Abram “Antartika yarımadasındaki küçük bir sıcaklık artışı yazın büyük buz erimelerini beraberinde getiriyor. Bu buz değişkenliğinin önemli bir göstergesi ve iklim sıcaklığı arttıkça deniz seviyesi de yükseliyor” dedi.
Dr. Abram bulgularının Antartika’da kesinlikle iklim ve çevre değişikliğine dair kanıtların olduğunu gösterdiğini söyledi.
İngiliz Antartika Araştırmaları’ndan Robert Mulvaney “Buzların çok fazla erimesi buzulların kaybolmasına neden oluyor ve bu da son 50 yılda Antartika’da çok dramatik şekilde görüldü dedi.
Avustralya Ulusal Üniversitesi ve İngiliz Antartika Araştırmaları’nın yaptığı bu çalışma Nature Geoscience dergisinde yayımlandı.
teknoloji
veteknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ