Teknolojiye Daha Net Bakın - 22 Ocak 2013
  • 269 views
  • 22 Ocak 2013
  • 0
  •  

10 dakikada şarj edilen süper pil!


Toshiba’nın süper şarj özellikleri uzun ömürlü, yüksek performanslı ve güvenli yeniden şarj edilebilir  yüksek performanslı pilleri, elektrikli bisikletten kesintisiz enerji kaynaklarına kadar çok geniş uygulama alanlarında kullanılabiliyor. Sadece 10 dakikada şarj olabilen bu piller uzun pil ömürleri ile pil değişimleri ve çevreye önemli katkılar sağlıyor. Uygulama alanları arasında elektrikli araçlar, bisikletler & motosikletler, kesintisiz güç sistemleri, güneş ve rüzgar enerjisi üretimleri gösterilebilir. İlk kez CES 2013’te, Toshiba’nın SCiB™ pilleri, Honda marka otomobillerde sergilendi.
SCİB’in özgün karakteristiğine ulaşabilmek için Toshiba tamamen yeni bir negatif elektrot malzemesi, yeni separatörler, yeni bir elektrolit ve tamamen farklı bir imalat teknolojisini hayata geçirdi. Sonuçta ortaya çok dengeli performansa sahip, mükemmel emniyet sunan, uzun ömürlü ve hızlı şarj-deşarj olabilen yüksek güvenirlikte tekrar doldurulabilen bir pil çıktı. SCiB™ pili, on adet 4.2 Ah SCiB hücresinin seri bağlanmış şekilde standart SCiB modülünde yer alması ile meydana geliyor. Bu sayede gerektiğinde hücreleri korumayı sağlayan ve her bir hücredeki şarj durumunu denetleyen voltaj ve ısı kontrolü sağlayan pil yönetim sistemi fonksiyonu da mümkün kılınıyor.
Bataryadan güç alan bisiklet, motosiklet, otomatik yönlendirilmiş araçlar,elektrikli forklift ve iş makineleri gibi zaten şarj edilebilir piller kullanan aygıtların ötesinde SCiB™ bataryası, aynı zamanda acil güç kaynakları, rüzgar değirmenlerinin ürettiği enerjinin saklanması veelektrikli güç kaynakları gibi aygıtlarda da kullanılabilecek. SCiB™’nin Başlıca Özellikleri
Mükemmel güvenlik SCiB™ , yüksek seviyede termal dayanıklılık sağlıyor ve kısa devre ve termal kaçaklara dayanacak yapıya sahip. Kırılma veya tutuşma ihtimali çok zayıf. Uzun ömürlü 3000 kez hızlı şarj ve deşarj işleminden sonra bile kapasite kaybı yüzde 10’un altında. SCiB™’nin dayanım ömrü çok yüksek ve şarj-deşarj ömrü 5000 kerenin dahi üzerinde. Bunun anlamı SCiB™, her gün bir kez şarj-deşarj olduğunda 10 yıldan daha uzun bir süre kullanılabiliyor.
Hızlı şarj edilebiliyor SCiB™ hücresi ve SCiB™ Standart Modülü sadece 5 dakika içerisinde yüzde 90 oranında doldurulabiliyor. Yüksek güç (uygulanabilir kapasite) SCiB™, çift katmanlı elektrik kapasitörüne eş bir giriş-çıkış performansına sahip. Bu özelliğiyle yüksek güce gereksinim duyan aygıtlar için son derece uygun.
Isı SCiB™, -30 derecenin dahi altındaki ısılarda dengeli boşalma özelliğiyle en sıra dışı ısı ortamlarında dahi başarıyla çalışıyor. Oldukça soğuk iklimli ortamları da kapsayan geniş bir kullanım alanı sunuyor.
teknoloji

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ