Anasayfa » Teknoloji » Facebook’a şok!

Facebook’a şok!


Whatsapp’ı alan Facebook’a hisse şoku!Whatsapp’ı aldı ama hisseleri dibe vurdu.Facebook’un Whatsapp’ı 19 milyar dolar değer biçerek satın alması yatırımcıları şok etti. Facebook hisseleri bu satın alma haberinin ardından çakıldı. Uzmanlar Facebook’un bu derecede büyük bir satın alma gerçekleştirmesini “gençleri elinden kaçırmasıyla” açıklıyor.Facebook’un SMS mesaj servisi Whatsapp’ı 16 milyar doları nakit olmak üzere 19 milyar dolara satın alması Silikon Vadisi’nde şok etkisi yarattı. Silikon Vadisi’ndeki şirketlere yatırım yapan yatırımcılar bu satın almanın çok yüksek olduğunu düşünerek dün yoğun şekilde Facebook hissesi sattı.
Haberin ortaya çıkmasından sonra Facebook hisseleri ilk anda yüzde 5 düştü. Daha sonra Facebook hisseleri biraz toparlansa da günü yüzde 3 kayıpla 66 dolardan kapamaktan kurtulamadı.
Yatırımcılar 450 milyondan fazla üyesi olan Whatsapp’a 19 milyar dolar gibi yüksek değer biçilmesini “Mark Zuckerberg’in aklında daha büyük planlar olmalı” şeklinde yorumladı. Facebook geçtiğimiz aylarda 350 milyon kullanıcısı bulunan Snapchat’e 3 milyar dolar teklif etmiş ancak Snapchat bu teklifi reddetmişti.
Bu satın almayla birlikte Whatsapp’ın üye başına değeri de 42 dolara ulaştı.
“GENÇLERİ ELİNDEN KAÇIRIYOR”Analistler Facebook’un bu uçuk rakamla satın almayı gerçekleştirmesini Facebook’un gençler arasında giderek popülaritesini kaybetmesine de bağlıyor. Yapılan araştırmalar Facebook’un daha çok yetişkinler arasında popüler olduğunu sosyal ağın özellikle 20 yaş altı kullanıcı sayısının azaldığına dikkat çekiyor. Analistler Facebook’un dev satın almalarla birlikte yeniden 20 yaş altı tüketicileri eko sisteminin içine almaya çalıştığını belirtiyor.